Korzyści posiadania terminala płatniczego

10/10/2019 Kategorie: Biznes, Finanse osobiste, Konta oszczędnościowe, Prawo
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, w wielu punktach usługowych w Polsce nadal nie ma możliwości płatności kartą. Budzi to często zdziwienie potencjalnych klientów, którzy są zmuszeni do rezygnacji z danej transakcji – zazwyczaj ze względu na brak gotówki w portfelu. Historie o wysokich prowizjach i kosztach utrzymania terminala są na szczęście tylko wspomnieniem przeszłości.

W rozwój infrastruktury płatności bezgotówkowych aktywnie angażuje się także polskie państwo.

Główne zalety terminali płatniczych

Są one na tyle wyraźne i jednoznaczne, że trudno sobie wyobrazić ich niedostrzeżenie.

1. Oszczędność czasu – brak konieczności przeliczania środków, weryfikowania ich autentyczności i wiecznego problemu z brakiem drobnych, aby wydać resztę z banknotu o wysokim nominalne.

2. Kompleksowe, całodobowe wsparcie przez 365 dni w roku – nie trzeba martwić się samodzielnym serwisowaniem urządzenia.

3. Bezawaryjność – jak wiadomo, na tzw. złośliwość rzeczy martwych często człowiek nie ma wpływu, jednak niezawodność nowoczesnych terminali wynosi już 99,999%.

4. Bezpieczeństwo – brak fizycznej gotówki w kasie fiskalnej to zawsze mniejsze ryzyko kradzieży.

5. Sprawny przepływ środków – ich dostępność na koncie firmowym często jest już rejestrowana kolejnego dnia roboczego (nawet do godziny 8:30).

6. Wizerunek – brak terminala płatniczego to często bezpowrotna utrata wielu klientów. Zmiana tego stanu rzeczy na pewno przełoży się na wzrost osób zainteresowanych daną usługą lub produktem.

Techniczne możliwości terminali

Urządzenia oferowane przedsiębiorcom mogą się względem siebie nieznacznie różnić, a do tych bardziej popularnych typów należą min.:
– terminal przenośny GPRS – łączy się poprzez kartę SIM oraz system bezprzewodowej transmisji danych z najsilniejszym dostawcą GPRS w okolicy,
– terminal stacjonarny IP/PSTN – połączenie z internetem następuje poprzez przewód podłączony do routera lub linię telefoniczną,
– terminal mobilny – jego działanie oparte jest na połączeniu ze smartfonem lub tabletem poprzez moduł Bluetooth i aplikację mobilną firmy Elavon. Wystarczy jedynie połączenie z internetem.

Program 'Polska Bezgotówkowa’

To niepowtarzalna okazja, aby otrzymać terminal i maksymalnie ograniczyć koszty związane z jego eksploatacją. W jego ramach opłaty są często wręcz znikome, jednak warto sprawdzić szczegółowo ofertę wybranego banku, aby mieć jak najszersze pole manewru. Przykładowo: w banku Santander abonament za terminal mobilny wynosi 0 PLN – na zawsze. W przypadku terminali przenośnych abonament w wysokości 0 PLN  obowiązuje aż przez 18 miesięcy. Co ważne, przedsiębiorca ma prawo nie do 1, ale aż do 3 urządzeń na potrzeby obsługi  swojej firmy.

Program 'Polska Bezgotówkowa’ jest otwarty dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie przyjmowały płatności kartą w okresie 1 roku przed planowaną datą przystąpienia do programu oraz nie prowadzą firmy opartej wyłącznie na urządzeniach samoobsługowych i automatach vendingowych jako ich operator. Ważne: z możliwości wzięcia udziału w programie wyłączeni są także przedsiębiorcy posiadający swoje sieci handlowe lub działający na zasadach franczyzy i posiadają z tego tytułu więcej niż 5 placówek usługowych/handlowych pod jednym znakiem towarowym.

Oceń ten artykuł

Korzyści posiadania terminala płatniczego

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 3 ocen
  1. Ada Płoniecka pisze:

    Coś mi się zdaje, że mając swoją firmę trzeba mieć terminal płatniczy. Jak inaczej wystawić paragony?

  2. Sylwester pisze:

    Teraz to bez terminala jak bez ręki. Każdy kartą płaci

Dodaj komentarz