Kredyt dla początkującego przedsiębiorcy – jaki wybrać?

20/08/2021 Kategorie: Biznes, Finanse osobiste
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Dostępne na rynku rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw sprawiają, że nawet osoba dopiero rozkręcająca działalność jest w stanie pozyskać finansowanie. To ważne, ponieważ sam pomysł – nawet najgenialniejszy – i pieczołowicie przygotowany biznesplan to nie wszystko. Firma już od pierwszego dnia generuje koszty, a oszczędności i zgromadzony wcześniej kapitał nie w każdym przypadku pozwala sobie z nimi poradzić. Dowiedz się więcej na temat kredytów dla przedsiębiorców.

1. Jakie są rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw?

2. Kredyt na start – jak go otrzymać?

3. Co można sfinansować dzięki kredytowi?

Różne rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw można porównać za pomocą porównywarek rankingów, takich jak firmowybank.pl.

Jakie są rodzaje kredytów dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy, podobnie jak osoby prywatne, dzięki zróżnicowanej ofercie dostępnej w bankach, mogą wybrać najgodniejszą dla siebie formę finansowania. Typy kredytów, które można wziąć pod uwagę to:

  • kredyt krótkoterminowy w rachunku bieżącym – polega na możliwości wykorzystania debetu w koncie firmowym: złotówkowym lub walutowym. Taka umowa udostępnia określony limit zadłużenia, który jest spłacany, gdy tylko środki wpłyną na rachunek.
  • linia kredytowa – często jest mylona z kredytem w rachunku bieżącym. Nie obciąża jednak konta bezpośrednio i nie jest spłacana z bieżących środków – stanowi osobny produkt prowadzony na odrębnym rachunku,
  • kredyt obrotowy – przeznaczony do regulowania bieżących zobowiązań firmy. Kredyty obrotowe to najpopularniejszy sposób na poprawę płynności finansowej,
  • kredyt inwestycyjny – przeznaczony na powiększenie, odtworzenie lub modernizację majątku trwałego. Może być realizowany jako linia kredytowa lub pod postacią transz wypłacanych w określonych terminach. W zależności od podpisanej umowy kredyty inwestycyjne dostępne są jako kredyt odnawialny lub jednorazowy,
  • kredyt na inwestycje wskazane – to wariant kredytu inwestycyjnego. Różnica polega na tym, że jest to kredyt gotówkowy przeznaczony na określony cel. Takie zawężenie i dokładne rozliczenie się z bankiem pozwala skorzystać z preferencyjnych warunków lub uproszczonych procedur.

To najpopularniejsze rodzaje kredytów. Prócz tego w ofercie banku może być dostępny kredyt hipoteczny, kredyt pomostowy czy kredyt technologiczny.

Kredyt na start – jak go otrzymać?

Z pozyskaniem kredytu z reguły nie mają problemu firmy funkcjonujące na rynku przez określony czas. Początkujący przedsiębiorcy muszą poszukać ofert przeznaczonych specjalnie dla nich. Zawsze należy złożyć wniosek wraz z załącznikami, czyli:

  • zaświadczeniem o niezaleganiu z płatnościami na rzecz ZUS i US,
  • biznesplanem,
  • wpisem do rejestru działalności gospodarczej,
  • zaświadczeniem o możliwości zabezpieczenia kredytu, na przykład hipotece.

Aby starać się o kredyt, przedsiębiorca powinien mieć pełną zdolność do czynności prawnej, ważny dowód osobisty oraz konto bankowe. Nie może także figurować w bazach rejestrów dłużniczych. Poszczególne banki mogą również wymagać dodatkowych formalności – ich lista różni się w zależności od instytucji finansowej. Jednocześnie oznacza to, że odmowa w jednej placówce nie musi oznaczać braku sukcesu w innym oddziale.

Co można sfinansować dzięki kredytowi?

Na jaki cel można przeznaczyć środki uzyskane poprzez kredyt? Wiele zależy tu od rodzaju: pieniędzy z kredytu obrotowego można używać przy dowolnym celu firmowym, zaś przy inwestycyjnym celowym – jedynie na wydatki określone umową. Zasadniczo jednak finansowanie może obejmować zakup maszyn i urządzeń, wydatki na marketing, promocję, surowce czy materiały.

Oceń ten artykuł

Kredyt dla początkującego przedsiębiorcy – jaki wybrać?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz