Kredyty na samochody używane – na co możesz liczyć?

22/09/2016 Kategorie: Aktualności, Biznes
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Ze względu na kwestie praktyczne, wielu z nas decyduje się na zakup auta używanego – tańszego i nietracącego na wartości tak szybko jak nowe modele prosto z salonu. Banki odpowiadają na to zapotrzebowanie – na rynku pojawiają się oferty na coraz lepszych warunkach.

kierowca renault

Finansowanie auta używanego jest opłacalne przede wszystkim dlatego, że kredyt na zakup pojazdu jest tańszy od gotówkowego. Samochód jest zabezpieczeniem transakcji, co ułatwia procedurę i zmniejsza ryzyko dla banku, więc pozwala na obniżenie oprocentowania. Proste, prawda? Banki wychodzą naprzeciw potrzebom klientów – eliminują ograniczenia, więc możemy wziąć na kredyt nawet auto o wartości 500 tysięcy zł (w BGŻ) albo 110% wartości auta (w Getin Bank). Większość z nas potrzebuje niższej kwoty, ale nawet gdy nie mamy wkładu własnego, możemy liczyć na korzystne warunki kredytowania, np. w RCI Banque, finansującym zakup Renault: http://www.renaultfinansowanie.pl/finansowanie/kredyt-na-samochody-uzywane

W przypadku kredytów na samochody używane ważną rolę odgrywa wiek auta. Santander Consumer Bank finansuje zakup nawet 12-letniego pojazdu, pod warunkiem, że jego wiek w chwili spłaty ostatniej raty nie przekroczy 16 lat.

Standardowo banki udzielają kredytów na samochody używane na okres 8 lat. Jeśli mamy duże ograniczenia budżetu, warto pamiętać, że wydłużenie czasu spłaty kredytu pozwala na zmniejszenie wysokości raty. Spłatę można rozłożyć nawet na 10 lat (tę opcję daje np. Deutsche Bank, PKO BP, Getin Bank) jednak musimy pamiętać, że im dłuższy czas trwania umowy, tym droższy kredyt.

Większość osób biorących kredyty na samochody używane za priorytet stawia oprocentowanie. Raiffeisen Bank obniża je do 4,99%, a BNP Paribas nawet do 3,99%. Warto jednak wiedzieć, że w większości placówek oprocentowanie jest orientacyjne i negocjowalne (zależy od czasu trwania umowy, wysokości kredytu, naszej zdolności kredytowej). Możemy np. użyć argumentu, że jeśli bank obniży oprocentowanie, przeniesiemy do niego swoje konto (tak jak to umożliwia Millenium Bank).

Procedury przyznawania kredytów bardzo się uprościły – Bank Zachodni WBK deklaruje wstępną decyzję w ciągu 15 minut – potrzebujemy tylko dowodu i potwierdzenia dochodów. W Citi Handlowy wymagany dochód to 1500 zł netto – więc widać, że w przeciągu ostatnich kilku lat sporo się zmieniło. Dziś kredyt otrzyma bez problemu rolnik, osoba wykonująca wolny zawód, a także rencista czy emeryt. Ułatwień jest więcej – w większości palcówek sami możemy zdecydować, w którym dniu miesiąca chcemy płacić ratę.

Zwiększone zainteresowanie kredytami na samochody używane musiało przełożyć się na coraz lepsze warunki. Tym bardziej – warto porównywać oferty, bo zdarzają się prawdziwe gratki.

Oceń ten artykuł

Kredyty na samochody używane – na co możesz liczyć?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz