Budowa Elektrowni Północ zostanie ostatecznie przesunięta o rok. Taką decyzję podjęła Polenergia ze względu na stosunkowo niskie ceny energii elektrycznej dostępne na giełdzie.

słup energetycznyBudowa przesunięta ze względu na stagnację w polskiej energetyce?

W tej chwili cena za MWh wynosi ok. 155 zł. Tak niska wartość wynika zdaniem analityków przede wszystkim ze względu na recesję gospodarczą, w wyniku której spadło zapotrzebowanie na prąd. O ile rzeczywiście w ubiegłym miesiącu te ostatnie nieco wzrosło, to w skali ostatnich sześciu miesięcy i tak zanotowano spadek na poziomie ok. 1  %.

Polenergia zarządzana przez spółkę Kulczyk Investments nie oddaje rynku energetycznego i wdrożenie Elektrowni Północ planuje na rok później. Wykonawcą dwóch bloków węglowych ma być spółka Alstom, ale w przetargu pierwotnie startowały także Polimex-Mostostal oraz SEG – chińskie konsorcjum.

Kiepska koniunktura zmusza Polenergię do przesunięcia inwestycji

Z informacji przekazanych przez prezesa Polenergii w rozmowie z DGP dowiedzieliśmy się, że kontrakt warunkowy i porozumienie w sprawie tej inwestycji ma być gotowe do końca sierpnia.

Maszyny budowlane mają pojawić się na placu budowy na przełomie lat 2014-2015, a pierwszy blok węglowni Elektrowni Północ ma zostać oddany do użytku w 2018r. (pierwotnie w 2017r.). Przełożenie terminu wynika z zastoju gospodarczego, który uniemożliwia w krótkim czasie znalezienie finansowania na tego typu projekty. Szacuje się, że na wykonanie całej Elektrowni Północ, Kulczyk Investments zainteresuje około 14-15 mld zł, a przynajmniej do tej pory nadal nie znaleziono nabywców na całą prognozowaną produkcję energii elektrycznej po odpowiednio atrakcyjnych stawkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *