Najnowsze propozycje zmian w ustawie lichwiarskiej i jej wpływ na warunki i dostępność szybkiego finansowania

22/03/2017 Kategorie: Aktualności, Bankowość, Biznes, Finanse osobiste
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

W najbliższym czasie możemy się spodziewać nowelizacji ustawy antylichwiarskiej. Zmiany proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowanie zaostrzają zasady wyliczania kosztów, jakie wiążą się m.in. z wzięciem pożyczki przez Internet. Mogą przez to spowodować upadek wielu firm udzielających szybkie pożyczki.

Ostatnie zmiany w ustawie antylichwiarskiej weszły w życie w marcu 2016 r. Ministerstwo Sprawiedliwości chciało przede wszystkim uchronić pożyczkobiorców przed zjawiskiem tzw. lichwy i podejmowanych od czasu do czasu przez media sytuacjami, w których ktoś zaciągając pożyczkę – w efekcie niespłaconych rat w terminie – zadłuża się do tego stopnia, iż traci majątek życia. Patologie, o którym wspomina się w opublikowanym 8 grudnia 2016 r. nowym projekcie ustawy, dotyczą jednak raczej pożyczkodawców działających w szarej strefie. Banki i instytucje parabankowe podlegają w tym względzie kodeksom, które już określają maksymalną wysokość opłat, jakie mogą być pobierane w przypadku udzielania pożyczki czy kredytu.

Co ma się znaleźć w nowym prawie?

Zmiany mają dotknąć m.in. regulacji zawartych w kodeksie cywilnym, kodeksie karnym, prawie bankowym, ustawie o kredycie konsumenckim i ustawie o SKOK. Dziś pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego nie mogą wynosić więcej niż 55 proc. kwoty kredytu (w pierwszym roku) i nie więcej niż 30 proc. w każdym kolejnym roku; przez cały okres kredytowania nie mogą przekroczyć 100 proc. wartości kredytu. Po zmianach limit całkowitych pozaodsetkowych kosztów kredytu nie będzie mógł przekroczyć 20 proc. kwoty kredytu w skali roku. Przez cały okres kredytowania będzie mogło to być najwyżej 75 proc.. Suma zabezpieczenia roszczeń związanych z udzieleniem pożyczki nie będzie mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej wartości świadczenia, powiększonego o odsetki maksymalne obliczone za okres przewidziany w umowie i wydłużony o 6 miesięcy, a przekroczenie tego limitu będzie groziło karą nawet 5 lat więzienia. Przed udzieleniem klientowi pożyczki czy kredytu konieczne będzie wypełnienie obowiązków informacyjnych, w tym podanie w sposób jednoznaczny odsetek, kosztów pozaodsetkowych i RRSO. Dotyczyć to będzie także relacji osoba fizyczna – osoba fizyczna (np. pożyczka dla członka rodziny), ponieważ zapis taki, biorąc za wzór kredyt konsumencki, wprowadza się do Kodeksu cywilnego. Zabezpieczenia roszczeń związanych z udzieleniem kredytu czy pożyczki będą mogły odpowiadać wyłącznie kwocie.

Krach na rynku pożyczkowym?

Specjaliści z zakresu bankowości i finansów wróżą, że nowelizacja ustawy negatywnie odbije się na działalności firm pożyczkowych, które – w przeciwieństwie do banków – mogą obracać wyłącznie własnymi pieniędzmi (czyli właśnie pochodzącymi z odsetek, opłat za udzielenie pożyczki, kar za nieterminowe spłaty itd.). Jak przewidują, w sektorze firm pożyczkowych może nastąpić poważne załamanie, skutkujące zamknięciem wszystkich firm pożyczkowych i utratą pracy nawet przez 25 tysięcy osób. Jedna trzecia kredytów gotówkowych będzie musiała zostać wycofana z oferty. Zmniejszą się także wpływy do budżetu, nawet o 1,5 mld zł. Już w połowie ubiegłego roku Związek Firm Pożyczkowych i Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego zbadał sytuację firm pożyczkowych po marcowej nowelizacji przepisów i stwierdził pogorszenie sytuacji finansowej ok 42,5 proc firm oraz zamknięcie ok 18 proc firm rynku pożyczkowego.

Dobry zwyczaj nie pożyczaj. Od byle kogo.

Największy problem polega jednak na tym, że ludzie potrzebują i wciąż będą potrzebować pożyczać pieniądze. Wskutek niedostępności wielu produktów kredytowych, zwiększonej sprawdzalności zdolności kredytowej, podwyższonym wymogom udzielania pożyczek, ci, którzy nie będą mogli pozwolić sobie na legalne pożyczenie pieniędzy w banku czy w parabanku, będą korzystać z ofert nielegalnie działających firm i osób. A te rzeczywiście stosują lichwę i co gorsza – nie mają litości w egzekwowaniu spłat swoich wierzytelności.

Artykuł powstał przy współpracy z porównywarką pożyczek – https://pozyczkowydoradca.pl

Oceń ten artykuł

Najnowsze propozycje zmian w ustawie lichwiarskiej i jej wpływ na warunki i dostępność szybkiego finansowania

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz