Naprawa czy regeneracja siłowników hydraulicznych. Podpowiadamy

19/12/2017 Kategorie: Biznes, Finanse osobiste, Przemysł
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Układy hydrauliczne znajdują zastosowanie w wielu maszynach pracujących w naszym otoczeniu. Są szczególnie ważne dla niemal wszystkich gałęzi przemysłu. Dzięki nim można zachować wysoką efektywność i bezpieczeństwo. Kluczową rolę dla ich pracy odgrywają siłowniki hydrauliczne. Występują w wielu miejscach i choć zasada ich pracy nie zmienia się od lat, niezwykle ważne jest uniknięcie ich usterek.

W tym celu należy poddawać je regularnym przeglądom i pracom serwisowym. Nawet w przypadku odkrycia uszkodzeń, nie jesteśmy skazani na wymianę siłowników. Znakomite rezultaty może dać ich naprawa. Jednym z kluczowych zabiegów profilaktycznych będzie z kolei przeprowadzenie regeneracji siłowników hydraulicznych.

naprawa siłowników

Flickr.com CC 2.0 PACAF

Rola siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne to najczęściej dosyć proste konstrukcje, które znakomicie radzą sobie jednak z nawet największymi obciążeniami i każdego dnia wykonują bardzo ciężką pracę. Zasada ich działania jest prosta: do przestrzeni roboczej wtłaczana jest ciecz, która wprawia tłok w posuwisty ruch. W zależności od zastosowania, wyróżniamy różne typy konstrukcji siłowników hydraulicznych – można stosować siłowniki jedno- lub dwutłoczyskowe, o jedno- lub dwukierunkowym działaniu. W każdym przypadku szczególnym obowiązkiem użytkowników jest zadbanie o ich odpowiedni stan.

Uszkodzenia siłowników hydraulicznych

Uszkodzenia siłowników bardzo często są związane z niewłaściwym ciśnieniem w układzie hydraulicznym. Szkodliwe może być zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie ciśnienie robocze. Oprócz tego dochodzi do nich w wyniku zwyczajnej eksploatacji, np. zużycia prowadnic tłoczyska. Warto zadbać kompleksowo o wszystkie elementy układu. Bardzo często do awarii doprowadza także zanieczyszczony olej. W takim przypadku skutecznym działaniem profilaktycznym będzie przeprowadzanie serwisu olejowego, który umożliwia zbadanie jego składu, a w wybranych sytuacjach także zamontowanie filtrów, które zadbają o odpowiednią jakość płynu roboczego. Kolejnym czynnikiem, który może doprowadzić do uszkodzenia siłownika hydraulicznego, jest zbyt wysokie obciążenie, z którym musi się mierzyć. Szkodliwe działanie mogą mieć także zewnętrzne uszkodzenia mechaniczne. Aby uchronić się przed usterką, która może zatrzymać prace w najmniej oczekiwanym momencie, warto przeprowadzić regenerację siłownika hydraulicznego.

Regeneracja siłowników hydraulicznych

Regeneracja siłowników hydraulicznych rozpoczyna się od przeprowadzenia ekspertyzy, która pozwala na określenie, jaki zakres prac będzie optymalny w konkretnym przypadku. Zazwyczaj wymienia się wszystkie uszczelnienia. Wymianie często poddaje się tłoczyska. Możliwa jest także ich regeneracja poprzez szlifowanie i pokrywanie chromem. Dzięki honowaniu, czyli wygładzaniu cylindrów można nie tylko zwiększyć ich żywotność, ale także zmniejszyć opory, co zauważalnie wpływa na efektywność pracy siłownika. W ramach regeneracji można wymienić łożyska, rury cylindra, czy dorobić ucha cylindra lub dławicy. Taki kompleksowy zabieg pozwala wydłużyć żywotność i zwiększyć efektywność całego układu. Jest także gwarancją bezpieczeństwa wykonywanych prac.

Artykuł został przygotowany przez firmę Fluiconnecto z Gliwic oferującą komponenty hydrauliki siłowej.

Oceń ten artykuł

Naprawa czy regeneracja siłowników hydraulicznych. Podpowiadamy

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen
  1. Adam pisze:

    Widzę, że temat jest nadal aktualny, a już tyle czasu minęło!

Dodaj komentarz