Niskie stopy procentowe nie napędzają gospodarki. Polacy rezygnują z kredytów

07/07/2013 Kategorie: Aktualności, Gospodarka, Nieruchomości, Polska, Stopy procentowe, Waluty, Zakup nieruchomości
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Ekonomiści przyznają, że regularne obniżki stóp procentowych wprowadzone przez Radę Polityki Pieniężnej nie zdają swojego egzaminu. Badania dowodzą, że ze względu na wysokie bezrobocie, kiepską koniunkturę gospodarczą, Polacy nadal nie interesują się tanimi kredytami.

polski złotyW maju tylko wartość kredytów dla przedsiębiorców zmalała o 0,1 %, a to pierwsza obniżka od początku 2011r. O ile wartość pożyczek dla osób fizycznych wzrosła, to nadal jest to jeden z najwolniejszych wzrostów w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Wartość pożyczek, które miały rozruszać polską gospodarkę nie rośnie pomimo stosunkowo niskich kosztów ich obsługi. Analitycy przekonują, że popyt na kredyty nie będzie rósł bez względu na koszty. Gospodarka przeżywa prawdziwe załamanie; konsumpcja gospodarstw domowych utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, rząd nie planuje odpowiednio dużych inwestycji, które pozwoliłyby na odbicie się od dna kilku sektorom działalności. Bezrobocie co prawda spadło, ale tylko na chwilę (czyt. Spadek bezrobocia to efekt sezonowy).

Niskie stopy procentowe nie są sposobem na rozwiązanie problemów z jakimi boryka się polska gospodarka – zapewniają analitycy.

Brakuje odbicia także w kredytach hipotecznych

Zdaniem ekspertów, głównym problemem nie jest zastój w pożyczkach konsumpcyjnych, a kredytach o wysokiej wartości, tj. hipotecznych. Główny ekonomista Societe Generale – Jarosław Janecki przypomina, że to właśnie temu rynkowi brakuje odpowiedniej akcji fiskalnej oraz uruchomienia dopłat rządowych do hipotek.

KNF nie pomoże w rozruszaniu rynku kredytowego?

Okazuje się jednak, że sytuacja w kwestii kredytów hipotecznych może utrzymywać się przez dłuższy czas. Komisja Nadzoru Finansowego ma niebawem prowadzić tzw. rekomendację S, która ma jeszcze bardziej zaostrzyć warunki po jakich banki udzielają pożyczek na zakup nieruchomości. W planach jest m.in. wycofanie kredytów w walutach obcych dla osób, które w nich nie zarabiają oraz skrócenie okresu kredytowania do 35 lat oraz kilka innych regulacji.

Oceń ten artykuł

Niskie stopy procentowe nie napędzają gospodarki. Polacy rezygnują z kredytów

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz