Nowe europejskie eldorado – Norwegia. Można tam zarobić więcej pracując krócej

09/09/2013 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Nie od dziś Skandynawia cieszy dużym zainteresowanie przeciętnego europejczyka. W tych krajach można otrzymać największy socjal na naszym kontynencie. Obecnie także rynek pracy jest atrakcyjny w porównaniu do innych członków wspólnoty OECD.

Krótszy o połowę czas pracy

flaga NorwegiiDla Adama Kowalskiego młodego studenta który zajmuje się rozwojem oprogramowania komputerowego wystarczył wyjazd do Norwegii aby skrócić czas pracy o połowę. Ponieważ norweska stop bezrobocia od czterech lat waha się w okolicach naturalnego poziomu 4 procent, płace są najwyższe na świecie natomiast dzień pracy należy do najkrótszych. Przeciętna płaca wynosi 80 tys. dolarów w skali roku natomiast pracuje się 20 procent krócej niż w większości krajów należących do OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

Otwarty rynek pracy

Norwegia jest otwarta na zarobkową emigrację ponieważ ponad 84% firm w norwegi ma problem z niewystarczającą liczbą odpowiednio wykwalifikowanych inżynierów. Dotyczy to przede wszystkim branży naftowej, która ma 20 procent udziałów w wytwarzanym w Norwegii PKB. Dlatego też pomimo,że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, daje łatwy dostęp do wewnętrznego rynku pracy z tytułu swojego członkostwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Chętni na pracę w Norwegii

Bogata w złoża ropy naftowej Norwegia jest eldoradem dla bezrobotnych pracowników z Unii Europejskiej. W lipcu odnotowano rekordowe 12,1 % bezrobotnych w strefie Euro. W UE odnotowano wzrost imigracji pracowników o ponad 10% Imigracja pracowników w z państw Unii Europejskiej w pierwszym półroczu tego roku wzrosła o ponad 10 procent. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że Partia Postępu tworząca nowy rząd nie zablokuje szans na pracę.

Oceń ten artykuł

Nowe europejskie eldorado – Norwegia. Można tam zarobić więcej pracując krócej

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
  1. Krzyś1234 pisze:

    No tak bo na krajowy rynek pracy nie ma co liczyć.

Dodaj komentarz