Obligacje o stałym oprocentowaniu – dobry sposób na inwestycję?

31/01/2018 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Gospodarka, Inwestycje, Lokaty bankowe
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy, poszukują bezpiecznych i jednocześnie efektywnych metod lokowania nadwyżek finansowych. Jedną z nich jest zakup obligacji o stałym oprocentowaniu. Czym charakteryzują się te produkty? Dlaczego warto się nimi zainteresować?

Obligacjami o stałym oprocentowaniu, jak sama nazwa wskazuje, określamy produkty charakteryzujące się z góry ustalonym oprocentowaniem, które sprawia, że potencjalni inwestorzy mają świadomość tego, ile mogą zarobić na ich zakupie. Trzeba jednak pamiętać, że znaczne wahania stóp procentowych na rynku mogą przyczynić się do spadku lub wzrostu cen obligacji o stałym oprocentowaniu.

Obligacje o stałym oprocentowaniu w języku branżowym nazywane są również obligacjami stałokuponowymi.

Potencjał obligacji o stałym oprocentowaniu

Niezmienne oprocentowanie obligacji może być postrzegane jako atut lub wada, jednak bezsprzecznie daje inwestorom większą pewność, że oszczędności zwrócą się im z nawiązką. Duży wpływ na atrakcyjność tego typu produktów ma stopień inflacji w danym roku. Korzystną sytuacją będzie na przykład nagły spadek inflacji w roku, w którym żywotność obligacji dobiegła końca.

Kształtowanie się cen obligacji o stałym oprocentowaniu z rynku wtórnego

Kuszącą alternatywą lokaty bankowej są nie tylko obligacje o stałym oprocentowaniu z rynku pierwotnego, ale również z rynku wtórnego. Zasady kierujące kształtowaniem się ich cen są bardzo proste. Mianowicie:

Wzrost rynkowych stóp procentowych powoduje spadek ich wartości. Natomiast spadek rynkowych stóp procentowych przekłada się na wzrost wartości obligacji. Warto podkreślić, że obligacje o stałym oprocentowaniu mają zwykle formę krótkoterminowych produktów inwestycyjnych.

Atrakcyjne obligacje o stałym oprocentowaniu z rynku pierwotnego

Korzystnych obligacji o stałym oprocentowaniu warto również szukać na rynku pierwotnym. Przykładem godnego uwagi produktu są obligacje Blue Investment Group. Dlaczego są takie kuszące?

Spółka Blue Investment Group ma dostęp do specyficznego rynku nieruchomości, które są wierzytelnościami banków. Takie nieruchomości banki mogą odsprzedawać jedynie specjalnym funduszami sekurytyzacyjnym. Firma Blue Investment ma relacje z takimi instytucjami, dzięki czemu może nabywać nieruchomości na bardzo atrakcyjnych warunkach. To z kolei przekłada się na ciekawą ofertę obligacji o stałym oprocentowaniu z zabezpieczeniem.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o ofercie Blue Investment Group, zajrzyjcie na stronę Big.biz.pl.

Oceń ten artykuł

Obligacje o stałym oprocentowaniu – dobry sposób na inwestycję?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen
  1. kasz_a pisze:

    Proszę o kontakt osoby posiadające obligacje w firmie podanej w artykule. Zapraszam na forum money.pl w dziale forum finansowe -> inne

Dodaj komentarz