Od kogo najchętniej pożyczamy pieniądze?

28/04/2017 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Kredyty hipoteczne
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Co trzeci Polak decyduje się na pożyczenie pieniędzy. Częściej pożyczają kobiety oraz mieszkańcy małych miejscowości. Zwykle po wsparcie finansowe udajemy się do banku, a dopiero potem do rodziny czy znajomych.

Kredyty mieszkaniowe, hipoteczne, pożyczki na samochód czy chwilówki – to tylko kilka propozycji banków oraz firm pożyczkowych. Badania Blue Media, operatora serwisu pożyczek społecznościowych Kokos.pl, prezentują ciekawe wnioski dotyczące tego, jak pożyczamy pieniądze.

Badania wykazały, że pożyczamy pieniądze od:

  • banku – 60%
  • rodziny – 35%
  • znajomych – 14%
  • firm pożyczkowych – 12%
  • kolegów i koleżanek w pracy – 7%
  • inne – 2%
  • internetowych firm pożyczkowych – 1%
  • poprzez społeczności internetowe – 1 %

Według badań Blue Media liczba Polaków wybierających pożyczki bankowe zmniejszyła się – w poprzednim roku wynik dał 70%. Zmniejszyła się również liczba osób pożyczających pieniądze od rodziny, znajomych i przyjaciół. Nieznacznie podniosła się liczba wskazań na firmy pożyczkowe oraz znajomych z pracy. Statystyki wskazują, że od rodziny najczęściej pożyczają kobiety, a także osoby młode. Starsi respondenci częściej udają się do banków.

Na co przeznaczamy pożyczone pieniądze? Najczęściej na nasze bieżące potrzeby, niemniej wskaźnik ten zmalał w stosunku do poprzedniego roku. Może być to znak, że sytuacja polskich gospodarstw uległa poprawie. Częściej niż przed rokiem pożyczamy też na wypoczynek oraz na zakup dóbr materialnych. Nadal często kupujemy też samochody oraz sprzęt RTV.

Badania Blue Media wykazały też, że ponad połowa Polaków jest gotowa do tego, aby pożyczyć pieniądze innym osobom. Najczęściej zdecydowalibyśmy się na pożyczenie środków rodzinie – wynik to aż 88% wskazań. Na następnej pozycji znaleźli się znajomi i przyjaciele z wynikiem 53%. Jeszcze mniej osób byłoby gotowych do pożyczenia pieniędzy znajomym z pracy – tylko 13%.

Badanie zostało wykonane przez Satisface na zlecenie Blue Media w maju i czerwcu 2016 metodą CATI (1000 wywiadów telefonicznych) na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 16-65 lat.

Oceń ten artykuł

Od kogo najchętniej pożyczamy pieniądze?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz