Oszczędzanie na miarę możliwości, czyli rodzaje lokat bankowych

24/06/2016 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Lokaty bankowe
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Lokaty to jedne z bezpieczniejszych instrumentów oszczędnościowych, nic więc dziwnego, że cieszą się tak dużą popularnością. Dostępne są praktycznie w każdym banku i może po nie sięgnąć każdy klient. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że są różne rodzaje lokat bankowych, które różnią się między sobą parametrami i warunkami ich prowadzenia.

Idea Bank

Największą zaletą lokat jest minimalne ryzyko związane z ewentualną utratą kapitału. Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku zysk będzie sięgał kilku procent rocznie. Najpopularniejsze wśród nich są oczywiście tradycyjne lokaty terminowe, jednak w ofercie banków znajdują się również inne depozyty dopasowane do wymagań określonych grup klientów. W ich wypadku wszystko bowiem zależy od wysokości kapitału, ale również od czasu przechowywania pieniążków.

Najpopularniejsze rodzaje lokat bankowych

Lokaty terminowe

To umowa pomiędzy klientem a bankiem, w której decyduje się on powierzyć swoje środki pieniężne na określony okres, na dany procent. Zwykle w tego typu lokatach zysk naliczany jest dopiero po upływie terminu. W zależności od oferty banku mogą one mieć zmienne lub stałe oprocentowanie. Tego typu lokaty mogą również być krótko jak i długoterminowe, w wielu wypadkach można o tym samemu zdecydować. Warto dobrze przemyśleć długość lokowania kapitału, gdyż zerwanie jej przed terminem zapadalności może oznaczać utratę przewidzianych do wypłaty odsetek. Więcej na ich temat znajdziesz na stronie: https://www.getinbank.pl/klienci-indywidualni/oferta/lokaty-bankowe/lokata-standardowa

Lokaty jednodniowe

W ich wypadku kapitał jest lokowany tylko na okres doby. Zwykle od depozytów złożonych do godziny 21 naliczane są odsetki do godziny 9 dnia następnego. Jeszcze do niedawna ten typ lokat pozwał na uniknięcie podatku Belki. Właśnie dlatego jeszcze do niedawna był to jedne z najczęściej wybieranych depozytów. Jednak zmiany w przepisach sprawiły, że nawet od najmniejszego zysku jest on odprowadzany. Obecnie dostępne są jedynie w ofercie kilku banków.

Lokata rentierska

To forma oszczędzenia skierowania głównie do majętnych osób, która jest zakładana na okres minimum roku. Ten rodzaj depozytu znacznie różni się od lokat innego typu, w jego wypadku odsetki są bowiem naliczane nie po upływie terminu, ale są wypłacane w stałych odstępach czasu na rachunek klienta. Zwykle są one niżej oprocentowane niż klasyczne wkłady terminowe, ale przy dużym kapitale początkowym jest to niezauważalne.

Lokata walutowa

Jest dedykowana dla osób, które posiadają kapitał w walucie obcej. To rodzaj depozytu, w którym bardzo trudno oszacować przyszłe zyski, gdyż zależą one zarówno od oprocentowania oraz kursu danej waluty. W praktyce może więc się okazać, że kapitał w raz odsetkami po przewalutowaniu jest niższy niż był na początku. W przypadku tego typu lokat warto sprawdzić prognozy rynku walut, czy nie zaliczą one dużego spadku.

Jak widać każdy klient banku ma do wyboru różne rodzaje lokat bankowych i może je dopasować do swoich potrzeb oraz możliwości. Wszystko zależy tutaj od wysokości posiadanego kapitału oraz czasu na jaki planuje się złożyć.

Oceń ten artykuł

Oszczędzanie na miarę możliwości, czyli rodzaje lokat bankowych

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz