Outplacement a wpływ na relacje z zatrudnianą kadrą pracowników

24/05/2018 Kategorie: Aktualności, Biznes, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Zwalnianie pracowników często nie pozostaje bez wpływu na nastroje, jakie panują w firmie.

Pozostałe osoby mogą obawiać się o własną przyszłość w strukturach danego przedsiębiorstwa, istnieje możliwość, że w gronie zatrudnianych osób pojawią się niepokoje, niedomówienia i plotki, które z kolei są w stanie odcisnąć swoje piętno na firmowej atmosferze. Dlaczego outplacement może mieć wpływ na relację z zatrudnianą kadrą pracowników?

W jaki sposób outplacement wpływa na pracowników?

Outplacement to specjalistyczny program, którego celem jest pomoc uczestnikom w ponownym odnalezieniu się na rynku pracy. Pokierowanie swoją karierą po zwolnieniu bowiem bywa dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli zwolnione osoby są zagubione, nie mają odpowiedniej wiedzy i przestają wierzyć we własne siły. Outplacement natomiast jest dla tych osób znakiem, że pracodawca troszczy się o ich zawodową przyszłość. Nie pozostaje to również bez znaczenia dla osób, które nadal są zatrudnione w strukturach danej firmy. Obserwacja stosunku pracodawcy do zwalnianych pracowników może w korzystny sposób oddziaływać na jego obraz w oczach kadry i przekładać się na wzajemne relacje. Jest to czynnik, którego absolutnie nie należy lekceważyć, bowiem kapitał ludzki to zdecydowanie jeden z najcenniejszych zasobów firmy.

pracownik

Outplacement a przyszłe rekrutacje

Warto zaznaczyć, że outplacement może mieć bardzo duże znaczenie również dla obrazu firmy „na zewnątrz”. Odchodzący pracownicy bowiem często dzielą się swoimi opiniami na temat byłego pracodawcy. Jeśli nie są one korzystne, potencjalni kandydaci do pracy w danej firmie mogą poczuć się zniechęceni, a w ostateczności nawet zrezygnować z możliwości kandydowania na określone stanowisko.

Reasumując, należy pamiętać, że program outplacementu jest w stanie mieć bardzo duży wpływ na relację na linii pracodawca – pracownik. Pracownicy, którzy nadal będą zatrudnieni w firmie mogą docenić fakt, że pracodawca wdraża rozwiązania pomocowe dla odchodzących osób, wyrażając w ten sposób troskę o ich dalsze losy zawodowe.

Oceń ten artykuł

Outplacement a wpływ na relacje z zatrudnianą kadrą pracowników

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz