Perturbacje na rynku walut

30/06/2016 Kategorie: Aktualności, Dolar, Euro, Finanse osobiste, Polska, Polski złoty, Świat, Waluty
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

W ostatnim czasie na rynku walut dzieje się bardzo dużo, a głównym powodem tych zmian jest Brexit, który stał się realny. Sondaże przed referendum wskazywały na to, że większość Brytyjczyków jest entuzjastami Unii Europejskiej, jednakże wyniki pokazały całkiem co innego.

20 złotych

Fotografia: 20 złotych : materiały własne redakcji

Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że wyniki takiego referendum nie są wiążące i nie wiadomo czy kiedykolwiek do takiego rozpadu dojdzie. Wyjście Wielkiej Brytanii jest teraz bardzo możliwe i z pewnością ogromnie wpłynie na rynek walut, co zresztą już widać. Mówimy bowiem o rynku, który nie śpi i już podczas liczenia głosów niesamowicie umacniał się frank względem złotego. W referendalną noc funt był najsłabszy od ostatnich 30 lat.

Pierwsze oznaki paniki były już zauważalne przed samym głosowaniem. Widać było powagę sytuację chociażby po frekwencji, gdyż Brytyjczycy niczym jeden mąż ruszyli do kantorów online w celu zaopatrzenia się w euro, dolary oraz inne waluty na okres wakacji. Doskonale świadczą o tym oficjalne raporty, które pokazują wzrost sprzedaży walut na wyspach od ubiegłego weekendu aż o 74 procent. Wymiana walut online również zanotowała wzrost o niebotyczną wartość 381 procent! Najczęściej kupowaną walutą przez Brytyjczyków są aktualnie euro oraz dolary.

W czasie nocy podczas liczenia głosów funt przeżył już poważne załamanie i sięgnął historycznego wręcz dna. W piątkowy poranek jego cena wynosiła 1,3459 dolara. Niestety, nasza rodzima waluta również nie napawała optymizmem. Najbardziej zaskoczył frank, za którego trzeba było zapłacić 4,20 PLN, co daje 6% wzrostu w ciągu kilkunastu godzin.

Brexit to według analityków dopiero początek zmian na rynku walutowym, które z pewnością będą następować jeszcze w kolejnych fazach tej całej sytuacji. Jeżeli sprawa potoczy się wedle wyników referendum (a wszystko na to wskazuje), to kolejne działania mające na celu wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z pewnością spowodują duże (o ile jeszcze nie większe) perturbacje na rynku wymiany walut. Miejmy tylko nadzieję, że nie wpłynie to na sytuację naszego kraju oraz waluty, która również aktualnie nie jest w swojej najlepszej formie.

Oceń ten artykuł

Perturbacje na rynku walut

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz