Pierwsze mieszkanie w Warszawie – kupować czy wynajmować?

03/07/2017 Kategorie: Aktualności, Nieruchomości, Sprzedaż nieruchomości, Wynajem nieruchomości, Zakup nieruchomości
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

W ciągu najbliższych miesięcy planujesz przeprowadzić się do Warszawy? Zależy ci na tym, aby zamieszkać wtedy komfortowo? W takim przypadku warto już teraz pomyśleć o tym, gdzie się przeprowadzić. Wybór jest spory zarówno wtedy, gdy chodzi o kawalerki, jak i większe nieruchomości. Czy jednak warto od razu kupować własne „M”? A może lepiej je wynająć?

Warszawa ma najbardziej dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości w Polsce. To właśnie tutaj każdego roku oddawane są nowe nieruchomości, do dyspozycji mamy też pełną gamę tych z drugiej ręki. Musimy więc przeanalizować, czy warto poszukiwać nieruchomości na wynajem czy od razu do zakupienia.

Generalnie warszawski rynek nieruchomości nie jest tani – za metr kwadratowy mieszkania zapłacimy tutaj najwięcej w całej Polsce wśród dużych miast. Dodatkowo, gdy będziemy chcieli kupić mieszkanie z drugiej ręki, może okazać się, że zapłacimy za nie jeszcze więcej niż za nowe. Wysokie koszty dotyczą również wynajmu nieruchomości – gdy będziemy chcieli zdecydować się na kawalerkę, musimy liczyć się z kosztem od około 1400 złotych miesięcznie wzwyż.

klucze do mieszkania

Wobec tak wysokich kosztów pojawia się pytanie – czy warto wynajmować, skoro można w podobnej cenie kupić własny lokal w stolicy? Gdy dysponujemy odpowiednimi do tego środkami, zakup nieruchomości rzeczywiście może być dla nas najbardziej korzystnym rozwiązaniem.

Z drugiej jednak strony musimy pamiętać o tym, że mieszkanie powinniśmy kupować z myślą o pozostaniu w danym miejscu na dłuższy czas. W przeciwnym przypadku lepiej po prostu wybrać wynajem, aby móc bliżej zapoznać się z ofertami i znaleźć dla siebie odpowiednią dzielnicę, w której będziemy chcieli pozostać.

Jeżeli wobec tego interesuje cię Warszawa mieszkania na sprzedaż często są lepszym rozwiązaniem niż wynajem, zwłaszcza wtedy, gdy w stolicy pragniemy zostać na dłużej. Jednak nawet w sytuacji, gdy będziemy chcieli zmienić miejsce zamieszkania, mieszkanie w stolicy może być świetną inwestycją – po wynajmie może spłacać się samo.

Oceń ten artykuł

Pierwsze mieszkanie w Warszawie – kupować czy wynajmować?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz