Planujesz zakup auta z Niemiec? Dowiedz się, jak taniej kupić euro

25/07/2016 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Zakup nowego auta z salonu to wciąż zbyt duży wydatek dla większości Polaków. Dlatego popyt na używane modele nie słabnie, zarówno wśród osób, które przymierzają się do kupna pierwszego auta, jak i doświadczonych kierowców – wg raportu IBRM Samar tylko w 2015 roku do Polski sprowadzono ponad 783 000 używanych samochodów z zagranicy.

Większość z nich pochodzi z Niemiec – ten kierunek od lat jest najpopularniejszy w motoryzacyjnym biznesie, przede wszystkim ze względu na stosunkowo niskie koszty transportu oraz atrakcyjne ceny aut połączone zazwyczaj z dobrą jakością.

Ile kosztuje używane auto?

Najczęściej kupowaną marką wśród używanych samochodów jest Volkswagen (w ubiegłym roku sprowadzono aż 107 390 VW), tuż za nim plasuje się Opel i Audi. Spora liczba osób decyduje się również na BMW, Renault czy Forda. Rozpiętość cenowa aut najpopularniejszych marek jest ogromna – w zależności od modelu, rocznika i przebiegu ceny wahają się od ok. 650 EUR do ok. 28 000 EUR. Do ceny samochodu należy doliczyć jeszcze koszt sprowadzenia (średnio 1250-1350 PLN) oraz prowizję dla pośrednika. Nie można również zapomnieć o jeszcze jednym istotnym czynniku wpływającym na całościowy koszt auta sprowadzanego z Niemiec, jakim jest aktualny kurs euro.

Jak obniżyć koszt wymiany waluty?

Po walutę na zakup niemieckiego auta możemy udać się do banku lub do kantoru, ale obie te opcje są dziś mało opłacalne. W banku trzeba się liczyć z dużymi spreadami, a co za tym idzie – z wysokim kursem sprzedaży danej waluty. W kantorze kursy są niewiele bardziej atrakcyjne, a do tego dochodzą kwestie bezpieczeństwa związane z posługiwaniem się gotówką.

Dlatego warto rozważyć trzecią opcję, która pojawiła się na polskim rynku zaledwie 6 lat temu, ale już zdążyła zyskać duże zainteresowanie wśród osób wymieniających waluty zarówno okazjonalnie, jak i regularnie. Mowa o internetowych kantorach. Tego rodzaju serwisy oferują swoim klientom niską marżę, korzystne kursy oraz szybkie i zabezpieczone transakcje.

Ile można zaoszczędzić w kantorze online?

Załóżmy, że potrzebujemy 7000 EUR na zakup 8-letniego VW Golfa 5:

  • W kantorze internetowym zapłacimy 30 972,90 PLN (wyliczenie na podstawie kursu z https://internetowykantor.pl/)
  • W największym polskim banku – 31 442,60 PLN
  • W jednym z banków o najwyższych spreadach – 32 340,70 PLN

*(dane wg kursów z dnia 01.07.2016)

Ogólnie rzecz ujmując, oszczędności w przypadku pojedynczych transakcji w e-kantorze mogą wynosić od kilku do nawet kilkuset złotych (w przypadku większych kwot), w zależności od tego, z jakim bankiem porównujemy kursy. Wystarczająco dużo, by powstałą w ten sposób oszczędnością pokryć koszt sprowadzenia samochodu. Zanim zdecydujemy się na wymianę waluty, warto sprawdzić, ile konkretnie zaoszczędzimy lub zyskamy, używając kalkulatorów korzyści dostępnych w kantorach internetowych.

Jak odbywa się wymiana w e-kantorze?

Aby móc wymienić walutę w internetowym kantorze, potrzebujemy 2 rachunków bankowych: złotówkowego i walutowego. Chcąc kupić euro, przesyłamy wybraną kwotę z konta złotówkowego na rachunek wskazany przez e-kantor, po czym zatwierdzamy transakcję wymiany w panelu klienta. Następnie e-kantor wykonuje przelew w euro na nasze konto walutowe.

Oceń ten artykuł

Planujesz zakup auta z Niemiec? Dowiedz się, jak taniej kupić euro

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz