Podatek od kampera

04/01/2022 Kategorie: Podatki, Prawo
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Tegoroczne zmiany w przepisach z pewnością nie przypadną do gustu wielu wielbicielom spędzania wolnego czasu na łonie natury podróżujących kamperami. Niestety dotychczasowe kamperowe eldorado w naszym kraju, może się mocno zmienić. Jeśli jesteś ciekawy na czym będą polegały owe zmiany, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Podatek-od kampera

W ostatnim czasie pojawiły się dwie dosyć istotne zmiany, które mogą w znacznym stopniu uderzyć po kieszeni wielu wielbicieli karawaningu. Pierwszą z nich, będzie podwyższenie wysokości mandatów za przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Parametr umieszczony w naszym dowodzie mówi jaką może mieć załadowany pojazd po wjechaniu na wagę kontrolną.

Opłaty od kamperów

Chcielibyśmy także szybko wyjaśnić jedno zagadnienie, o którym wiele osób zapomina. Nie każdy samochód posiada DMC 3500kg. Ta waga to tylko górna granica, na którą mają uprawnienia kierowcy kategorii B. Nie jest to tożsame z tym, że Twój kamper może ważyć równo 3500 kg, ponieważ równie dobrze może mieć podaną wartość 2800 kilogramów.

Bardzo często spotykamy takie wartości w starszych konstrukcjach. Co zatem zrobić aby nie przekroczyć podanej wagi i bezpiecznie podróżować po drogach Polski i reszty Europy? Podejrzewamy, że na wielu złomowiskach, albo składowiskach węgla znajdziesz wagę, na którą pracownic danego obiektu bez problemu pozwolą Ci wjechać. Producenci popularnych wag samochodowych zapewniają o wysokiej precyzji pomiaru. W ten prosty sposób dowiesz się czy uda Ci się uniknąć mandatu, a jest czego się bać!

Przeładowany kamper

Po ostatniej zmianie przepisów, w zależności od stopnia przeładowania i ryzyka się z nim wiążącego możesz spodziewać się mandatu w przedziale od 2000 złotych aż do astronomicznych 15 000. Inspekcja transportu drogowego bacznie czuwa nad respektowaniem tego przepisu, oraz doskonale wie, że zwłaszcza starsze konstrukcje posiadają spore problemy z trzymaniem się wagi. Przekroczenie wagi, to także problem w przypadku wypadku, ponieważ możemy być pewni, że ubezpieczyciel będzie szukał sposobu na uniknięcie wypłaty wysokiego odszkodowania.

Podróż po zachodnich krajach Europy to jeszcze większe ryzyko kontroli drogowej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Austria, na której terenie dochodzi do najczęstszych kontroli w tym względzie, jak i sama wysokość mandatów jest niebotycznie wysoka.

Opłaty za sprowadzenie kampera

Kolejnym nowym przepisem jest próba uszczelnienie ściągalności podatku akcyzowego od pojazdów osobowych sprowadzanych pod przykrywką atu ciężarowych. Z pewnością słyszałeś o sytuacjach sprowadzania luksusowych pojazdów jak najwyższej klasy Mercedesy, czy Bentleye po delikatnych modyfikacjach, jako auta pomocy drogowej.

Nie ma się co dziwić, że rząd w końcu postanowił ukrócić ten proceder. Niestety rykoszetem oberwało się właścicielom kamperów budowanych od podstaw. Po nowelizacji ustawy podatek będzie naliczany w momencie, kiedy właściciel kampera będzie chciał zarejestrować go jako pojazd kempingowy specjalny. Nie byłoby to najstraszniejsze, gdyby wartość byłaby podawana na podstawie zakupu gołego furgonu.

Niestety, ale podatek zapłacisz na podstawie przerobionego już pojazdu, gdzie jak wiemy potrafi ona przekroczyć koszt samej bazy. Wydaje się to być bardzo krzywdzące, więc liczymy, że w niedalekiej przyszłości pojawi się nowelizacja, która będzie traktować w bardziej ludzki sposób wielbicieli karawaningu.

W świecie karawaningu aż zawrzało gdy te informacje zaczęły powoli obiegać społeczność. Nie ma się co dziwić. W czasach, kiedy mamy już tak wiele podatków, a zarobki nie chcą rosnąć wprost proporcjonalny sposób, pojawia się pewien niesmak. Miejmy jednak nadzieję, że wkrótce to się zmieni.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił ostrzec niejednego kamperowicza, przed jazdą zbyt ciężkim pojazdem, który mógłby być przyczyną wielu późniejszych problemów na trasie. Także nowy podatek wymaga zastanowienia się, czy powinniśmy w niedalekiej przyszłości dokonać zmiany wpisu w dowodzie na specjalny kempingowy, czy może poczekać jakiś czas, aż wszystko się nie unormuje w tym temacie.

Oceń ten artykuł

Podatek od kampera

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz