Poinformuj bank gdzie mieszkasz

23/05/2017 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Biorąc pod uwagę najnowsze analizy, wszystko wskazuje na to, że nie przywiązujemy dużej wagi do aktualizacji adresu zamieszkania w różnego rodzaju instytucjach.

Większości osobom wydaje się to zapewne sprawa bardzo błaha, jednakże w rzeczywistości tak nie jest – zwłaszcza kiedy w grę wchodzi bank. Oficjalne informacje pochodzące z Biura Informacji Kredytowej szacują, że banki mogą nie znać miejsca zamieszkania co trzeciego ze swoich klientów. Takie zaniedbania ze strony klientów mogą prowadzić do przykrych konsekwencji, o czym nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Zmiany miejsca zamieszkania są stosunkowo powszechne w naszym kraju, chociaż nie tak bardzo jak to ma miejsce na Zachodzie. Jeżeli zmieniamy miejsce zamieszkania, to swój nowy adres powinniśmy podać przede wszystkim bankom, w których posiadamy rachunki bankowe czy nawet kredyty obrotowe. Bardzo ważne jest również podanie nowych danych dotyczących zamieszkania fiskusowi, firmom z którymi mamy podpisane umowy oraz sądom, o ile jesteśmy w trakcie jakichś rozpraw.

Konsekwencje wynikające z zaniedbania tego obowiązku mogą być bardzo przykre – wpis do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, kara od Urzędu Skarbowego, uszkodzenie historii kredytowej o wiele innych. Co najgorsze, te wszystkie rzeczy mogą się przytrafić naturalnie bez wiedzy samego zainteresowanego a raczej niezainteresowanego, skoro dana osoba nie uznała poczynienia takich formalności za ważne.

Trzeba pamiętać, że nieaktualne dane wiążą się przede wszystkim z brakiem kontaktu, co z kolei przekłada się na brak informacji o wielu ważnych kwestiach. Tracimy w ten sposób możliwość odstąpienia od niekorzystnej umowy, jeżeli np. dana firma zmieni jej warunki i wyśle nam pismo, którego jednak nie przeczytamy. Pamiętajmy, że aktualizacja informacji o naszym aktualnym miejscu zamieszkania leży tylko i wyłącznie w naszym interesie, którego zaniedbanie może kosztować bardzo wiele czasu, stresu oraz przede wszystkim pieniędzy. Jest to jedna z kwestii, o których powinniśmy uczyć się już w szkole, chociaż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak jest poważna.

Oceń ten artykuł

Poinformuj bank gdzie mieszkasz

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz