Polska branża ICT idzie na rekord

30/04/2016 Kategorie: Aktualności, Biznes
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Magazyn Computerworld, który co roku publikuje zestawienie najbardziej dochodowych firm informatycznych w Polsce szacuje, że w kolejnej edycji może paść rekord. Przychody spółek ujętych w raporcie Computerworld TOP200 mogą po raz pierwszy przekroczyć 100 mld zł. Za tak dobry wynik w dużej mierze odpowiada eksport usług i produktów IT.

klawiatura Apple

Fotografia Flickr.com CC 2.0 Sean MacEntee

Do 13 maja redakcja Magazynu Menedżerów i Informatyków Computerworld gromadzi dane na temat działających w Polsce firm z branży ICT, których przychody ze sprzedaży rozwiązań informatycznych za 2015 rok przekroczyły 1 mln zł. W zestawieniu pojawi się 200 liderów polskiego rynku technologii informatycznych i telekomunikacyjnych.

O włos od rekordu

Redakcja magazynu spodziewa się, że w tej edycji raportu padnie rekord wartości polskiego rynku ICT, który przekroczy 100 mld zł. Te prognozy wcale nie są na wyrost. W 2014 roku przychody firm świadczących usługi telekomunikacyjne wyniosły 42 mld zł. Więcej zarobiły firmy informatyczne, których przychody wyliczono na kwotę 57 mld zł. To oznacza, że w poprzedniej edycji zestawienia „Computerworld TOP200” wartość polskiego rynku ICT w sumie wyniosła 99 mld zł.

W 2014 roku przychody firm z branży IT wzrosły w stosunku do poprzednich lat o 13 proc. Eksperci szacują, że spółki świadczące usługi i rozwiązania informatyczne i tym razem poprawią swoje wyniki sprzedażowe. Co więcej, możliwe że firmy telekomunikacyjne nareszcie przełamią okres stagnacji. W poprzednich badaniach ich przychody utrzymywały się na tym samym poziomie. Więcej na temat przychodów branży ICT będzie można dowiedzieć się z 24. raportu „Computerworld TOP200” za 2015 rok już w czerwcu. Zestawienie wyróżni także największych dostawców oprogramowania, usług i sprzętu IT oraz firmy z najwyższym wskaźnikiem zatrudnienia i podmioty najwięcej inwestujące w badania i rozwój.

Orły eksportu

Raport wyróżni także największych eksporterów usług i rozwiązań informatycznych. Z pewnością na liście pojawi się polska firma informatyczna z Łodzi. Ericpol od dawna jest jednym z ważniejszych liderów eksportu, co potwierdzają krajowe i zagraniczne rankingi, takie jak: „Computerworld „TOP200”, „The Global Outsourcing 100”, „The Software 500 Companies”, „Europe’s 500”, „Universum TOP 30” i „The Most Desired Employers”. Pod koniec marca Ericpol otrzymał kolejne wyróżnienie przyznawane przez redakcję „Rzeczpospolitej”. Firma informatyczna została nagrodzona w konkursie „Regionalne Orły Eksportu”, zdobywając tytuł „Najlepszy eksporter” oraz „Osobowość roku” – nagroda dla Pawła Szczerkowskiego, Dyrektora Generalnego Ericpol.

– Wszystkie wyróżnienia są dla nas zawsze powodem do dumy. Z roku na rok odnotowujemy dynamiczny wzrost obrotów, których większość pochodzi właśnie z eksportu. To świadczy o wysokiej jakości naszych usług i ugruntowanej pozycji naszej firmy na rynkach międzynarodowych – powiedział Marcin Knap, Dyrektor Finansowy firmy Ericpol, odbierając wyróżnienie.

Konkurs „Regionalne Orły Eksportu” ma na celu wsparcie polskich przedsiębiorców na rynkach zagranicznych oraz wyróżnienie najlepszych firm w regionie. Ericpol został laureatem w województwie łódzkim – to właśnie w Łodzi mieści się nowoczesna główna siedziba dostawcy oprogramowania i technologii IT dla biznesu.

Według danych GUS wartość eksportu ICT wyniosła w 2014 roku 13,4 mld zł. Polskie firmy sprzedały za granicę więcej usług i rozwiązań informatycznych niż nabywały w ciągu roku od innych państw. Saldo dodatnie wyniosło 3,9 mld dol. Czy w 2015 polski eksport ICT wpłynął na wysokość przychodów branży informatycznej i telekomunikacyjnej? Wszystko wskazuje na to, że tym razem zostanie przekroczona bariera 100 mld zł.

Oceń ten artykuł

Polska branża ICT idzie na rekord

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz