Polska i polskie przedsiębiorstwa mało innowacyjne. Jak wypadamy na tle Europy?

27/03/2014 Kategorie: Aktualności, Biznes, Polska, Przemysł, Technologie
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Najnowsze badania przeprowadzone przez Eurostat dowodzą, że polskie przedsiębiorstwa nadal uchodzą za mało innowacyjne w Europie. Problem wydaje się poważny, ponieważ analizie poddano zarówno duże spółki z sektora przemysłowego, jak i przedstawicieli segmentu usług. Polskie firmy zajęły przedostatnie miejsce pod względem innowacyjności na Starym Kontynencie.

właściciel firmy

Przeciętna, europejska firma oceniona na 52% w skali innowacyjności

Eurostat ocenił, że w Polsce tylko około 28% firm kwalifikuje się do kategorii innowacyjnych.

To o 24% gorzej od średniej europejskiej – podkreślają analitycy.

Ekonomiści określają, że głównym powodem, dla którego polskie przedsiębiorstwa uchodzą za mało innowacyjne jest strategia oszczędności. Wiele podmiotów nadal odczuwa linijkę recesji i z tego też powodu stara się przeczekać trudny okres, nie wydając dodatkowych środków na rozwój i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań.

Zdaniem Andrzeja Arendarskiego z KIG w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wynika, że polskie przedsiębiorstwa mają wyraźne trudności w pozyskiwaniu zewnętrznego kapitału na finansowanie bieżącej działalności – głównie ze względu na koszty. Analityk ocenił także, że w naszym kraju nie funkcjonują żadne mechanizmy, które stymulowałyby firmy do racjonalizowanie kosztów działalności i stawania się bardziej konkurencyjnymi – także w skali międzynarodowej.

→ Zobacz również: Pakulski ocenia, kiedy inwestować w narzędzia dla pracowników

Europa rozwija się znaczniej szybciej od Polski

Komisja Europejska udostępniła raport, z którego wynika, że Polska jako kraj jest nadal pod koniec stawki pod względem innowacyjności. Za nami jest tylko Łotwa, Bułgaria i Rumunia – zajęliśmy 21 miejsce na 25 państw w UE, a to o 2 pozycje gorzej niż jeszcze w porównaniu do rankingu sprzed 3 lat. Ostatecznie, czołowe pozycje przypadły Niemcom, Danii oraz Finlandii.

Jednym ze sposobów na wyraźną poprawę wzrostu gospodarczego wydaje się zwiększenie inwestycji w innowacyjne technologie. Komisarz Komisji Europejskiej przekonuje, że Europie potrzeba więcej przedsiębiorstw wdrażających nowatorskie rozwiązania, które stymulują wzrost.

Źródło: materiały prasowe.

Oceń ten artykuł

Polska i polskie przedsiębiorstwa mało innowacyjne. Jak wypadamy na tle Europy?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz