Postanowienia upadłościowe maleją. Analitycy: „Firmy odczuwają ożywienie w gospodarce”

10/04/2014 Kategorie: Aktualności, Biznes, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Z najnowszego raportu opublikowanego przez firmę Coface wynika, że liczba upadłości firm w Polsce maleje.  Eksperci wskazują, że przedsiębiorcy powoli odczuwają pierwszą poprawę danych makroekonomicznych.

polskie przedsiębiorstwo

Dynamika upadłości firm odzwierciedla sytuację w kraju

W pierwszych trzech miesiącach tego roku wydano w sumie blisko 180 postanowień upadłościowych, a to o ok. 14% mniej jeśli porównać wyniki z roku 2013r. Warto zaznaczyć, że to wynik, który wydaje się być najlepszym na przestrzeni ostatnich lat – ostatni raz tak niski poziom liczby upadłości firm można było dostrzec dopiero w roku 2011.

Analitycy wskazują, że największą poprawę widać w segmencie największych podmiotów. Liczba ogłoszonych upadłości spółek akcyjnych jest niższa o 30%; znaczna część z nich to firmy handlowe (spada jednocześnie udział producentów oraz firm z branży budowlanej).

Dane makroekonomiczne lepsze, ale nadal poniżej oczekiwań

Zdaniem ekonomistów, zmiany w trendach upadłościowych to efekt umacniającej się sytuacji w gospodarce. Zmiany są widoczne, chociaż nie satysfakcjonują nadal samych przedsiębiorców. Przypomnijmy, że wiele firm nadal ogranicza inwestycje w specjalistów (czyt. więcej w materiale: „Przedsiębiorcy wstrzymują inwestycje w kadrę pracowniczą. Ekonomiści rozczarowani”).

Sytuacja mogłaby ulec trwałej poprawie, ale przy założeniu, że wzrost gospodarki w 2014 utrzyma się na poziomie około 3%, co jednak wydaje się mało prawdopodobne.

Przypomnijmy, że wzrostu na poziomie 3,5% spodziewa się m.in. Elżbieta (Rada Polityki Pieniężnej). Podczas lutowego spotkania z dziennikarzami TVN Biznes i Świat, podkreśliła:

Zgodnie z ostatnią prognozą szacunku PKB za IV kw. Instytutu Ekonomicznego NBP, identyczny był (dotyczy Produktu Krajowego Brutto w ostatnim kwartale 2013r.).

[…] co istotne – ożywienie postępuje z miesiąca na miesiąc, z kwartału na kwartał. Miejmy nadzieję, że z roku 2013 na 2014 również doświadczymy istotnej poprawy.

Na razie nie wiadomo jeszcze, jak na sytuację polskich firm wpłyną działania geopolityczne – w tym także bieżąca sytuacja na wschodzie i w samej Ukrainie.

Oceń ten artykuł

Postanowienia upadłościowe maleją. Analitycy: „Firmy odczuwają ożywienie w gospodarce”

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz