Problem bezrobocia wśród młodych wraca. Brakuje spójnej strategii

16/07/2013 Kategorie: Aktualności, Polska, Waluty
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Eksperci przekonują, że jeśli rząd nie podejmie się poprawienia warunków kształcenia, to w Polsce liczba młodych bezrobotnych będzie rosła lawinowo. Wielu analityków zarzuca władzom, że nadal nie opracowano spójnej strategii, która poprawiłaby sytuację 20-latków na krajowym rynku pracy.

bezrobocie w PolsceDwa projekty – jedna grupa bezrobotnych

Na ostatnich szczytach UE debatowano na temat problemy bezrobocia wśród młodych Europejczyków. Liderzy doszli do wniosku, że jedynym sposobem skuteczną pomoc dla młodych byłoby zagwarantowanie im, że po ukończeniu edukacji rząd zagwarantuje im znalezienie odpowiedniej oferty stażu, pracy lub przedłużenia nauki na wypadek utraty stanowiska.

Poza tym w innym projekcie europejskim przewiduje się odpowiednie zniżki społeczne oraz dofinansowania dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zatrudnienie młodego bezrobotnego.

W efekcie – UE prowadzi prace nad dwoma różnymi projektami, które nie pozwalają na znalezienie złotego środka w walce z bezrobociem wśród młodych.

Zalecenia ze strony Komisji Europejskiej dla Polski

Warto przypomnieć, że w ubiegłym miesiącu KE zaleciła, aby Polska zwiększyła dostępność do nauki przez praktykę. Niestety wytyczne mogą okazać się przynajmniej na razie niemożliwe do wdrożenia, bo chociaż we wrześniu 2012r. wprowadzono nowe regulacje na temat tzw. kształcenia zawodowego, to na razie na efekty przyjdzie nam poczekać przez jeszcze kilka kolejnych lat.

Zmiany jakie obejmuje nowelizacja sprzed ubiegłego roku przewiduje, że model edukacji powinien ulec transformacji na taki, który ukierunkowuje się na uzbrajanie młodych w konkretne kwalifikacje zawodowe, a nie skupianie się na warstwie teoretycznej. Pierwszych efektów zdaniem analityków powinniśmy spodziewać się za 2-3 lata.

Niestety głównym problemem, który uniemożliwia przeprowadzenie gwałtownej rewolucji w polskim systemie edukacji jest brak odpowiednich środków. Samorządy nie posiadają często także odpowiedniego zaplecza dydaktycznego i technicznego, bo pieniądze na sfinansowanie specjalistycznego sprzętu znacznie przewyższają np. wyposażenie placówek ogólnokształcących.

Polskie przedsiębiorstwa nie są zainteresowane współpracą na linii biznes-edukacja?

Mogłoby się wydawać, że zaciśnięcie współpracy z przedsiębiorcami to prosty sposób na rozwiązanie problemu niewykwalifikowanych młodych Polaków, którzy nie dysponują odpowiednim doświadczeniem praktycznym na zatrudnienie się w wyuczonej specjalizacji. Niestety takim modelem zainteresowane są tylko największe przedsiębiorstwa, które stać na kształcenie młodych, a tych jest tylko 0,02 %. Pozostałe podmioty to średnie i małe firmy, którym nierzadko brakuje środków i/lub odpowiedniej kadry, mogącej przejąć opiekę nad nowymi rekrutami.

Oceń ten artykuł

Problem bezrobocia wśród młodych wraca. Brakuje spójnej strategii

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz