Przedsiębiorcy wstrzymują inwestycje w kadrę pracowniczą. Ekonomiści rozczarowani

20/02/2014 Kategorie: Aktualności, Biznes, Gospodarka, Inflacja, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy raport dotyczący zatrudnienia w przedsiębiorstwach. Firmy nadal znacząco ograniczają wydatki na utrzymanie kadry pracowniczej, a to trend którego do tej pory nie spodziewali się ekonomiści.

polski przedsiębiorca

Zatrudnienie w firmach niższe niż oczekiwano

W pierwszym miesiącu 2014r. zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5,5 mln; jednocześnie zanotowano nieznaczny wzrost płac, tj. na poziomie 3,4%, ale firmy ze względu na utrzymujące się bezrobocie, nadal niechętnie inwestują w nowe miejsca pracy.

Ekonomiści przekonują, że ze względu na trudną sytuację na krajowym rynku pracy, wielu pracowników nie upomina się o podwyżkę pensji, ale uspokajają, że siła nabywcza utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie (inflacja na poziomie 0,7%) i chociaż w styczniu Polacy zarobili o blisko 10% mniej niż w ostatnim miesiącu 2013r., to jest to naturalne zjawisko związane z dodatkami do pensji w okresie przedświątecznym.

Zdaniem analityków, w pierwszym i drugim kwartale, w gospodarce powinniśmy zaobserwować niewielki wzrost pensji pracowniczych – do końca roku o niespełna 2%. W rozmowie z DGP, ekonomistka Banku Millenium skomentowała:

 […] w całym roku mogą się one zwiększyć nominalnie o 3,6 proc., a realnie o 1,7 proc.

Już 2,2 miliona Polaków bez pracy

Do tej pory spodziewano się, że zatrudnienie w firmach, zatrudniających więcej niż dziewięciu pracowników będzie nieco wyższe niż w tym samym okresie rok temu, ale dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na coś innego. Z raportu GUS wynika, że zatrudnienie w tym segmencie przedsiębiorstw utrzymało się na podobnym poziomie, ale metodologia w tym zakresie nie jest do końca znana, a statystyki mało oczywiste.

Przypomnijmy, że w styczniu 2014. bezrobocie sięgnęło 14%, a to więcej o 0,6 pkt. proc. w porównaniu do grudnia 2013r. Bez pracy pozostaje 2,259,5 tys. Polaków.

Oceń ten artykuł

Przedsiębiorcy wstrzymują inwestycje w kadrę pracowniczą. Ekonomiści rozczarowani

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
  1. Ania Kania pisze:

    No to super, niech jeszcze trochę po podnoszą podatki i płace minimalne to już nikt nie będzie w Polsce pracował, bo i po co?

Dodaj komentarz