Rosną hurtowe ceny paliw. Na polskich stacjach będzie drożej

07/07/2013 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Z najnowszych prognoz analityków wynika, że wyraźne podwyżki cen paliw na polskich stacjach są już pewne. Raport opracowany m.in. przez Polską Izbę Paliw Płynnych dowodzi, że na rynku hurtowym trend wzrostowy trwa już od dłuższego czasu. 

stacja benzynowaTak gwałtownie rosnących cen w rafineriach nie zanotowano już od przynajmniej kilku tygodniu. Eksperci przekonują, że chociaż w ostatnich dniach dostrzeżono pewne zmiany na niekorzyść klientów, to jest to prawdopodobnie dopiero początek dłuższej korekty. Wyraźne zmiany w cenach mają nastąpić już w połowie przyszłego tygodnia.

Warto podkreślić, że średnio za cenę oleju napędowego i benzyny zapłacimy więcej nawet o 7 groszy na litrze.

Skąd tak gwałtowna zmiana cen?

Głównymi czynnikami, które zadecydowały o wzroście cen paliw na rynkach hurtowych są: wzrost zapotrzebowania na paliwa w Stanach Zjednoczonych, umocnienie się dolara amerykańskiego w stosunku do złotówki oraz narastające napięcia gospodarczo-polityczne w Syrii i Egipcie.

Oszacowano, że za Pb95 przyjdzie nam zapłacić średnio 5,46 zł za 1 litr; w przypadku oleju napędowego około 5,46 zł za 1 litr. Powody do zadowolenia mają jednak kierowcy z instalacjami gazowymi – LPG ma kosztować 2,32 zł, a w przyszłych kilku tygodniach jego cena może się nadal obniżać.

Oceń ten artykuł

Rosną hurtowe ceny paliw. Na polskich stacjach będzie drożej

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
  1. Miłosz Stawczyk pisze:

    Może mi ktoś wytłumaczyć, co zamieszki w Syrii i Egipcie mają wspólnego z cenami paliw w Polsce? Kiedyś czytałem, że nawet od podwyżki marchewki w Chinach rosną ceny paliw. Takie to wszystko prawdziwe. Każdy pretekst do podniesienia ceny jest dobry.

Dodaj komentarz