Rozmowa kwalifikacyjna. Jak się przygotować?

26/04/2023 Kategorie: Finanse osobiste, Gospodarka
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min
fot. zgodnie z licencją Unsplash

Przed rozmową dowiedz się czegoś więcej o firmie

Od momentu otrzymania telefonu do dnia rozmowy kwalifikacyjnej masz czas na przeczytanie i poznanie firmy. Najpierw wygoogluj nazwę firmy, a następnie wejdź na ich stronę internetową i media społecznościowe. Dowiedz się o ich historii, wartościach, filozofii, produktach i usługach, które oferują, a także o ich klientach. Fakt, że masz wiedzę o firmie, pomoże Ci zbudować swój pitch i dopasować go do interesów firmy. Innymi słowy, będziesz mógł znaleźć wspólne cechy, które masz z firmą i powiązać je ze swoimi umiejętnościami i kompetencjami.

Zastanów się nad możliwymi pytaniami, które mogą zostać Ci zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przygotuj swoje odpowiedzi. Dzięki temu będziesz bardziej pewny siebie i zyskasz spokój. Choć wszystkie rozmowy kwalifikacyjne są inne, niektóre pytania mają tendencję do częstszego i powszechniejszego zadawania. Na przykład: co Cię interesuje w tej pracy, co lubisz robić w wolnym czasie, jakie są Twoje mocne i słabe strony, dlaczego powinniśmy Cię wybrać? Możesz ćwiczyć z przyjaciółmi lub rodziną, jeśli chcesz, ale nie zapamiętuj ich! Trzeba być dobrze przygotowanym, ale odpowiadać naturalnie.

Niech osoba przeprowadzająca z Tobą rozmowę ustali tempo

Ważne jest, abyś słuchał swojego rozmówcy i nie przerywał. Należy prowadzić dialog, w którym rozmówca przez cały czas nadaje tempo i rytm. Na przykład, jeśli są niezręczne cisze, nie próbuj ich wypełniać mówiąc o tematach, do których się nie przygotowałeś.

Zadawaj pytania

Od pierwszej chwili trzeba być uważnym, żeby niczego nie przegapić. Kiedy zadawane są ci pytania, przez cały czas słuchaj uważnie i nie spiesz się: w ten sposób będziesz w stanie odpowiedzieć na to, o co cię zapytano. Jeśli pytanie nie jest jasne lub nie zrozumiałeś go dobrze, nie przejmuj się! Dobrze jest poprosić o wyjaśnienie.

Pomyśl o swoich mocnych stronach

Bardzo częstym pytaniem zadawanym na rozmowach kwalifikacyjnych jest to, jakie są Twoje mocne strony. Myśląc o nich, podkreśl te, które są zgodne z pozycją. Niektóre przykłady to: kreatywność, organizacja, umiejętność pracy w zespole.

Miej kilka pytań gotowych do zadania rozmówcy

W ten sposób pokazujesz, że jesteś zainteresowany otrzymaniem pracy. Na koniec rozmowy rekruterzy dadzą Ci możliwość zadania im pytań. Najlepiej, jeśli pomyślisz o kilku pytaniach i zadasz je pod koniec rozmowy: pokaże to, że jesteś zainteresowany i zmotywowany do pracy. Można na przykład zapytać: kiedy spodziewa się Pan/Pani wiadomości o procesie rekrutacji?

Nie zapomnij się uśmiechnąć

Uśmiech jest ważny, ale należy pamiętać, że zawsze w konkretnym kontekście rozmowy i w odpowiednim momencie. A przede wszystkim bądź wdzięczny, że zostałeś wywołany z rozmowy kwalifikacyjnej.

Oceń ten artykuł

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak się przygotować?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz