Rynek kart płatniczych zdominują nowi operatorzy? MasterCard i Visa powalczą o konsumenta

29/12/2013 Kategorie: Aktualności, Rynek pracy
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Na początku 2014r. nowelizacja ustawy o usługach płatniczych przyniesie klientom oraz przedsiębiorcom wymierne korzyści. Eksperci przekonują, że ze względu na znaczącą obniżkę prowizji tzw. interchange, obok marek: MasterCard oraz Visa na rynku pojawią się nowi operatorzy.

karta płatnicza MasterCard

Niże prowizje, to większe oszczędności dla handlowców

Przypomnijmy, że w tej chwili prowizja interchange utrzymuje się na poziomie 1,3%, a w styczniu przyszłego roku ma zostać obniżona o 0,8 pkt. proc., tj. do 0,5%. Wszystkie instytucje finansowe oraz firmy płatnicze będą miały 6 miesięcy na dostosowanie się do nowych warunków jakie wprowadzi nowelizacja do ustawy o usługach płatniczych. Eksperci przekonują poza samą obniżką, istotne będzie także załamanie się duopolu operatorów MasterCard i Visa, które skutecznie zdominowały rynek.

Wysokie koszty obsługi kart blokują przedsiębiorców

Warto zaznaczyć, że wyraźne obniżenie prowizji na kartach płatniczych może przynieść także wymierne korzyści dla przedsiębiorców oraz samych klientów. Ze względu m.in. na wysokie marże, Polska jest nadal w ogonie państw europejskich pod względem liczby transakcji dokonywanych kartami płatniczymi.

Analitycy przekonują, że obniżenie poziomu interchange do 0,5 % odwróci trend głównie w zakresie niewielkich przedsiębiorców, którzy do tej pory ze względów finansowych nie mogli pozwolić sobie na wprowadzenie do obsługi terminali.

Oceń ten artykuł

Rynek kart płatniczych zdominują nowi operatorzy? MasterCard i Visa powalczą o konsumenta

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz