Samochód ciężarowy do 3,5 tony, a odliczenie vat 2017

31/05/2017 Kategorie: Aktualności, Biznes
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Odliczanie VATu od samochodów osobowych i ciężarowych jest bardzo popularne wśród przedsiębiorców. Jednak w 2014 roku zmieniła się ustawa definiująca te zagadnienia. Warto zapoznać się z nią ponownie, by wiedzieć, w jaki spsoób te samochody są definiowane.

Samochód ciężarowy w ustawie o VAT

Obecnie w ustawie o VAT samochody ciężarowe nie są zdefiniowane wprost. Zostały jedynie wskazane pojazdy, od których można odliczyć cały VAT. Za samochód ciężarowy uważany jest pojazd o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Jednak, do pojazdów tego typu można również zaliczyć pojazdy konstrukcyjne przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób, pojazdy, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń oraz nadwoziem przeznaczonym do przewozu ładunków.

Samochód ciężarowy w podatku dochodowym

W przypadku podatku dochodowego, za samochód ciężarowy uznaje się pojazd o masie większej, niż 3,5 tony. Można jednak zaliczyć do podatku dochodowego pojazd o mniejszej masie, jeżeli spełniają one pewne kryteria. Przede wszystkim muszą to być pojazdy posiadające jeden rząd siedzeń. Część ta musi być oddzielona od miejsca do przewozu ładunków. Zaliczane są tu również pojazdy samochodowe posiadające kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń oraz nadwoziem przeznaczonym do przewozu ładunków.

Pojazdy specjalne w ustawie o VAT i podatku dochodowym

Do pojazdów specjalnych można zaliczyć:

  • agregat elektryczny/spawalniczy,
  • do prac wiertniczych,
  • koparkę,
  • koparko-spycharkę
  • ładowarkę,
  • podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
  • żuraw samochodowy.

Wszystkie te pojazdy traktowane są tak samo jak ciężarówki w podatku dochodowym i ustawie o VAT.

Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem samochodu poleasingowego i poflotowego, który będzie można odliczyć od VAT lub podatku dochodowego, wejdź na stronę aukcje.efl.com.pl. Znajdziesz tam informacje o licytacjach i pojazdach, które są obecnie do nabycia.

Oceń ten artykuł

Samochód ciężarowy do 3,5 tony, a odliczenie vat 2017

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz