Skąd wziąć pieniądze na budowę domu?

26/04/2023 Kategorie: Domowe finanse, Nieruchomości, Zakup nieruchomości
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Budowa domu to niezwykle kosztowna inwestycja. Niestety, nie każdy może sobie na nią pozwolić. Skąd więc wziąć pieniądze na budowę domu? Jak dużo kosztuje jego wybudowanie?

Z jaką kwotą zaczynać budowę domu?

Koszt budowy domu zależy od bardzo wielu czynników m.in. od wielkości domu, jego lokalizacji i cen materiałów, z jakich ma zostać zbudowany. Wiele osób nie jest w stanie samodzielnie opłacić całej budowy. Większość z nich sięga więc po rozwiązania, dzięki którym rozpoczęcie budowy domu będzie możliwe. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu hipotecznego. Aby było to jednak możliwe, należy posiadać wkład własny, a także spełniać wszystkie kryteria wymagane przez bank. Niestety, nie wszyscy mają zdolność kredytową, a bez niej uzyskanie kredytu jest wręcz niemożliwe.

Wiele osób posiada własny dom, dzięki oszczędnościom. Te uzbierać można, ciężko pracując, zarówno w Polsce, jak i za granicą, choć na to rozwiązanie może pozwolić sobie jednak niewielka ilość Polaków. Już na sam start potrzebne nam jest kilkaset tysięcy złotych! Drogie są nie tylko materiały budowlane, lecz także usługi firm zajmujących się budową. Zważywszy na to, że budowa domu może potrwać nawet kilka lat, należy liczyć się z tym, że z roku na rok, ceny usług, a także materiałów budowlanych, wciąż będą rosły.

Ile pieniędzy na budowę domu?

Chcąc wybudować dom, musimy liczyć się z kosztami, takimi jak:

  • kupno działki budowlanej i przygotowanie jej pod budowę domu,
  • projekt domu, dokumentacja,
  • materiały budowlane,ekipa budowlana / w przypadku samodzielnej budowy domu – sprzęt potrzebny do budowy, a także odzież ochronna m.in. https://romexbhp.pl/117-kaski-robocze,
  • wyposażenie domu.

Koszt budowy domu zależy od bardzo wielu czynników, przez co nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile całkowicie wyniesie. Chcąc jednak spełnić marzenie o własnym domu, należy liczyć się z tym, że potrzebne będzie na to kilkaset tysięcy złotych! Ceny domów w stanie deweloperskim coraz częściej sięgają nawet blisko miliona złotych. W cenę wliczona jest jednak również robocizna. Aby zaoszczędzić sporo na budowie, wiele osób decyduje się na wykonanie wielu prac samodzielnie. Aby takie działania były jednak bezpieczne, do tego potrzebne są odpowiednie umiejętności. Budowa domu to nie lada wyzwanie. Nic dziwnego, że większość osób cały proces oddaje w ręce profesjonalistów. Niestety, w tym przypadku trzeba liczyć się z wysokimi kosztami za pracę ekipy budowlanej.

Planując budowę domu, nie można zapominać, że po skończonych pracach budowlanych, dom należy również wyposażyć. Tutaj również trzeba liczyć się z dużymi kosztami, zwłaszcza jeśli posiadamy dom o dużym metrażu. Przed właścicielami domu kupno płytek, podłóg, mebli i dodatków. W większości przypadków najwięcej środków pochłania kuchnia. To przecież nie tylko zestaw mebli kuchennych, lecz przede wszystkim sprzęt, taki jak: lodówka, piekarnik, kuchenka gazowa lub płyta indukcyjna, mikrofala. Koszt wyposażenia znacznie wzrasta, jeśli zdecydujemy się na kupno mebli na wymiar. Te, w zależności do projektu, mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Oceń ten artykuł

Skąd wziąć pieniądze na budowę domu?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz