Skąd wziąć pieniądze potrzebne do otwarcia własnej firmy?
Własna firma to marzenie wielu z nas. Czasem wystarczy sam komputer z dostępem do internetu, żeby zacząć zarabiać. Jednak często do założenia firmy potrzebujemy kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Mało kto ma do dyspozycji taką kwotę, dlatego tak wiele osób szuka sposobów na sfinansowanie firmy. Mamy kilka opcji do wyboru, z których każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak otrzymać pieniądze na otwarcie firmy?
Na otwarcie własnej firmy decydują się zarówno starsi, jak i młodzi ludzie bezpośrednio po szkole. W drugim wypadku raczej nie mamy szans na dostanie kredytu w banku, gdyż nie posiadamy zdolności kredytowej. Kredyt w banku to dobra opcja, jeśli mamy stałe źródło dochodu. Bez tego nasza zdolność kredytowa nie pozwoli nam na zaciągnięcie zobowiązania. Alternatywą mogą być pożyczki pozabankowe. Pożyczka jest łatwa do uzyskania, jednak ma wyższe oprocentowanie i krótszy okres spłaty niż kredyt. Są także dostępne pożyczki od osób prywatnych, które przyznawane są również osobom bez stałego źródła dochodu. To ciekawa alternatywa, kiedy potrzebujemy pieniędzy na otwarcie, jak i rozwój firmy. W tym wypadku oprocentowanie i okres spłaty ustalamy indywidualnie z pożyczkodawcą.
Znalezienie inwestora to dobry sposób, zwłaszcza jeśli potrzebujemy większej kwoty. W zamian za pieniądze przekażemy inwestorowi udziały w firmie. Obecnie sporo ludzi inwestuje swoje pieniądze w startupy. Dlatego też łatwo jest uzyskać środki na otwarcie firmy. Oczywiście kluczowym elementem będzie dobry pomysł na biznes. Inwestora możemy szukać w internecie. Jest wiele serwisów, które łączą inwestorów z osobami, które planują założenie działalności gospodarczej. Są to tak zwani aniołowie biznesu. Anioł biznesu to osoba, która odniosła sukces i inwestuje swoje środki w dobre pomysły na biznes. Inwestor nie tylko pożycza nam swoje pieniądze, ale również dzieli się z nami swoją wiedzą. Może nam to znacznie ułatwić rozwój firmy. Inwestorem może być również członek rodziny bądź ktoś ze znajomych. W tej sytuacji łatwiej nam będzie uzyskać pieniądze.
Jak uzyskać pieniądze z Unii na otwarcie firmy?
Mikropożyczka z Unii Europejskiej to możliwość uzyskania nawet stu tysięcy złotych. Kwota ta powinna wystarczyć na założenie i rozwój firmy. Jednak pamiętajmy, że jest to pożyczka, a nie dotacja. Na spłatę zobowiązania mamy 84 miesiące, z możliwością zawieszenia spłacania rat na 12 miesięcy. Pożyczka ma bardzo niskie oprocentowanie, dlatego też nie obciąży nadmiernie naszego budżetu. O dostaniu tej pomocy decyduje głównie biznesplan, który wyróżni się na tle konkurencji. Mikropożyczka jest przeznaczona zarówno dla osób bezrobotnych, jak i pracujących osiągających niskie dochody.
Dotacje to kolejny sposób na uzyskanie niezbędnych środków. Mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza to dotacja z Unii Europejskiej, której wysokość to 40 tysięcy złotych. Druga opcja to dotacja na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy. Tutaj możemy liczyć na kwotę około 20 tysięcy złotych. Możliwe jest także wsparcie pomostowe wypłacane przez okres 6 miesięcy. Obie dotacje są bezzwrotne, jeśli będziemy prowadzić firmę przez pełne 12 miesięcy. W przeciwnym wypadku będziemy musieli zwrócić środki wraz z odsetkami. Pieniądze z dotacji możemy przeznaczyć między innymi na przystosowanie lokalu, zakup sprzętu i towarów niezbędnych do prowadzenia działalności, a także doradztwo księgowe. Otrzymanych środków nie możemy przeznaczyć na wypłaty dla pracowników czy opłacenie składek. Wszystkie wydatki musimy udokumentować fakturami VAT. Po roku prowadzenia firmy będziemy musieli udać się do urzędu, gdzie przedstawimy wszystkie dokumenty.
Na koniec warto dodać, że proces starania się o środki finansowe wymaga od nas przygotowania dobrego biznesplanu, na podstawie którego instytucje, inwestorzy zdecydują czy warto w nas zainwestować. Jeśli szukasz inspiracji do założenia własnego biznesu, zapraszamy do lektury tego wpisu: https://finansowymagazyn.pl/jak-otworzyc-wlasny-sklep-zoologiczny/
Skąd wziąć pieniądze potrzebne do otwarcia własnej firmy?