Sklep internetowy – jak zacząć?

23/05/2022 Kategorie: Biznes
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Sklep internetowy to świetny sposób na zdobycie klientów z całej Polski. Wielu właścicieli sklepów stacjonarnych decyduje się na poszerzenie swojej działalności i wyjście z kręgu społeczności lokalnej. Tworzą oni sklepy internetowe, dzięki którym mogą dotrzeć do tysięcy klientów, którzy mogą zrobić u nich zakupy bez wychodzenia z domu, nawet jeśli mieszkają na drugim końcu kraju.

Sklep internetowy – co sprzedawać?

Każdy sprzedawca powinien zastanowić się najpierw, czy jego towar jest atrakcyjny wyłącznie dla lokalnej społeczności, czy może jest uniwersalny i jego kupnem będą zainteresowane osoby spoza lokalnego kręgu. Z drugiej strony handel internetowy przeszedł ogromną metamorfozę w ciągu ostatnich kilku lat i tak naprawdę w internecie można kupić dosłownie wszystko! Swoje miejsce w internecie znajdzie zarówno sprzedawca butów, jak i właściciel sklepu meblowego sprzedającego duże, gabarytowe towary. Wraz z handlem również rozwinęły się firmy kurierskie, które są w stanie dostarczyć towar do klienta w ciągu jednego dnia. Sprzedawcy oferujący sporej wielkości towary nie muszą martwić się, że nikt nie skusi się na ich zakup online – przeszło to już do porządku dziennego.

Tworząc sklep internetowy, trzeba zastanowić się nad rozwiązaniem, na podstawie którego będzie funkcjonował sklep online. Wiele osób zastanawia się, co wybrać – WooCommerce czy PrestaShop? Wybór WooCommerce bądź Prestashop powinien być kierowany potrzebami właściciela sklepu. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety i są kierowane do różnej wielkości sklepów. PrestaShop świetnie sprawdzi się w przypadku średnich i dużych sklepów, WooCommerce – w przypadku małych i średnich. Przed wyborem każdy właściciel sklepu powinien zapoznać się z wadami i zaletami obu rozwiązań i wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do sklepu oraz swoich oczekiwań.

Jak wypromować sklep internetowy?

Każdy właściciel sklepu nieznający się na sprzedaży internetowej powinien skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą mu np. zoptymalizować sklep internetowy pod kątem SEO. Co to oznacza? W internecie znaleźć można tysiące sklepów sprzedających podobne towary, jak więc zostać zauważonym wśród tak dużej konkurencji? Dzięki SEO sklep internetowy znajdujący się na odległej pozycji w Google może zacząć być widoczny i trafić do znacznie szerszego grona odbiorców. Na widoczność sklepu w wyszukiwarce wpływają np. opisy produktów, które powinny zawierać frazy i słowa kluczowe pokrywające się z hasłami wpisywanymi przez internautów w celu znalezienia danego towaru i docelowo – jego kupna. Wiele sklepów korzysta z pomocy agencji, które dostarczają klientowi gotowe opisy produktów, dzięki którym sklep staje się widoczny w wyszukiwarce. Taka inwestycja jest warta uwagi i na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Sklep internetowy powinien być także przejrzysty i prosty w obsłudze. Świetnym rozwiązaniem na wypromowanie swojego sklepu jest stworzenie kont w mediach społecznościowych, na których udostępniać można najświeższe informacje dotyczące sklepu i sprzedawanych towarów, a także promocji. To świetny sposób na interakcję z klientami, którzy mogą zostawić komentarz lub zadać dodatkowe pytanie w wiadomości prywatnej. Wielu sprzedawców sukcesywnie promuje swoje sklepy poprzez wysyłanie newsletterów na skrzynki mailowe klientów. Gdy klient jest zadowolony z obsługi, jakości towaru i szybkości wysyłki zazwyczaj sam zostawia pozytywny komentarz na temat sklepu, co jest skuteczną reklamą samą w sobie. Wielu klientów przed podjęciem decyzji, w którym sklepie zrobić internetowe zakupy, zapoznaje się z opiniami innych klientów. Czasem jedna negatywna opinia może zadecydować o tym, czy klient zdecyduje się na zakup, czy nie. Mnogość sklepów internetowych oraz podobnych towarów jest tak duża, że sklepy konkurują ze sobą nie tylko cenami towarów, ale także pozytywnymi opiniami klientów.

Oceń ten artykuł

Sklep internetowy – jak zacząć?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz