Stopy procentowe w dół. Jak nadal zarabiać na lokatach?

12/03/2015 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Gospodarka, Lokaty bankowe, Stopy procentowe
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Niestety przez spadek stóp procentowych, wiele produktów bankowych straciło na atrakcyjności. Do tej pory, ludzie mając więcej gotówki składali ją w różnego rodzaju depozytach bankowych, aby te pieniądze nadal pracowały i pomnażały się. Jednak to, że oprocentowanie spadło, nie znaczy, że nie powinniśmy nadal zakładać lokat. Lepiej gdy pieniądze pracują, niż gdy są odkładane na kupkę.

Dlaczego warto?

poziom

Rynek pieniężny na świecie się zachwiał i tak naprawdę nie wiadomo, co przyniesie następny miesiąc. Jednak zarabiać trzeba, dlatego lokaty nadal są dobrym rozwiązaniem oszczędzania. Gdzie znajdziemy najlepsze lokaty? Warto się nad tym zastanowić. Banki starają się przygotować jak najlepszą ofertę dla swoich klientów. Nie mają wyjścia, w przeciwnym razie klienci zmieniliby bank, albo całkowicie zrezygnowaliby z korzystania z ofert bankowych. Jak się okazało Centralny Bank Szwajcarski wprowadził oprocentowanie ujemne w swoich ofertach.

Dla klienta oznacza to, że musi zapłacić za możliwość korzystania z usług banku. W Polsce takie rozwiązanie nie sprawdziłoby się, ponieważ Polacy nie lubią płacić za coś, co ma być dodatkiem, a lokaty bankowe są właśnie takim produktem dodatkowym. Dlatego polskie banki starają się utrzymać dotychczasowe oprocentowanie swoich lokat. Najlepsze lokaty są w Polsce, ponieważ nadal można na nich zarabiać.

Którymi lokatami się zainteresować?

poziom

Mimo trudnej sytuacji na rynku, nadal w ofercie jest wiele lokat bankowych. Mamy w czym wybierać, więc jeśli chcemy, aby nasze oszczędności pracowały, powinniśmy już teraz zainteresować się ofertami, aby wybrać najlepszą lokatę bankową. Pomóc nam w tym może kalkulator lokat, albo porównywarka internetowa. Jeśli natomiast sami mamy zamiar wybrać lokatę bez pomocy, powinniśmy wiedzieć, które z najlepszych lokat są dla nas odpowiednie.

Na szczycie lokat znaleźć można lokatę Idea Banku. Lokata Happy to lokata, na którą warto zwrócić uwagę. Ma najwyższe oprocentowanie, 4.5% w skali roku i bank nie wymaga konta osobistego. Następną w kolejce najlepszych lokat jest Lokata Bezkarna BGŻ Optimy. To także lokata krótkoterminowa z oprocentowaniem 4% w skali roku.

Co z lokatami długoterminowymi?

poziom

Jeśli chodzi o lokaty długoterminowe, to są najlepsze lokaty wśród wszystkich ofert oszczędnościowych. Lokaty długoterminowe mają o wiele lepsze oprocentowanie niż lokaty krótkoterminowe i dają większe zyski. To prawda trzeba na nie dłużej zaczekać, ale czasami warto poczekać, aby cieszyć się wyższymi odsetkami. Tu na wyróżnienie zasługuje lokata Noble Banku, która jest oprocentowana na 3.5% w skali roku. To o 0.5% mniej niż Lokata Bezkarna, ale po 12 miesiącach dostajemy odsetki wysokości tego oprocentowania. Zdecydowanie warto zaczekać i czerpać większe zyski z najlepszych lokat długoterminowych niż z lokat krótkoterminowych. Osoby cierpliwe na pewno nie zawiodą się na lokatach długoterminowych.

www.finmarket.pl

Oceń ten artykuł

Stopy procentowe w dół. Jak nadal zarabiać na lokatach?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz