Szukasz zyskownych inwestycji? Sztuka i biżuteria wiodą prym wśród milionerów

04/10/2014 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Nieruchomości, Zakup nieruchomości
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Badania dowodzą, że im trudniejsza sytuacja makroekonomiczna, tym popularniejsze stają się alternatywne inwestycje niekapitałowe. Polscy milionerzy coraz chętniej sięgają po sztukę oraz ekskluzywną biżuterię.

sztuka współczesna

W to inwestują najbogatsi

Zdaniem analityków z branży inwestycyjnej – biznes powoli zaczyna dostrzegać alternatywne źródła lokowania kapitału.

Trend wyraźnie się nasila przy okazji załamania rynków finansowych – dziś to już nie lokaty, a ziemia, nieruchomości, dzieła sztuki oraz biżuteria elegancka stają się głównymi produktami, na które wydawane są majątki polskich milionerów.

Dlaczego dzieła sztuki?

Warto przypomnieć, że tylko rok temu, na jednej z aukcji Agra Art sprzedano XIX-wieczny obraz Matejki, który osiągnął cenę 1 miliona złotych, a to o 500 tys. złotych więcej niż kwota wyjściowa.

Eksperci wskazują, że chociaż mamy do czynienia prawdopodobnie z rekordem w skali ogólnopolskiej, to za kilka lat właściciel obrazu będzie mógł liczyć na zarobek w wysokości nawet kilkuset tys. złotych.

Rosnące zainteresowanie dziełami sztuki to efekt nadal dość małej stabilizacji zagranicznych rynków finansowych. Inwestorzy starają się lokować swój kapitał w alternatywne formaty. Poza tradycyjnym pojęciem sztuki, np. w postaci dzieł światowej klasy malarzy lub architektów, coraz więcej uwagi poświęta się także produktom z kategorii tzw. vintage oraz samym fotografiom.

Warto wiedzieć: tylko na przełomie lat 2012-2013, w Desie zawarto transakcje o łącznej wartości 13 milionów złotych. Poza fotografiami, dużym uznaniem cieszyła się także biżuteria elegancka.

Nieruchomości sezonowe, czyli ile zarabia się na apartamentach nad morzem

Rosnący trend wydatków inwestycyjnych polskich milionerów dostrzegalny jest także w zakresie tzw. nieruchomości sezonowych. Zakup kilku apartamentów pod wynajem w sezonie przynosi krocie zyski.

Najzamożniejsi szukają okazji m.in. w:

  • Grecji,
    Hiszpanii,
    Portugalii.

Ze względu na nasilający się kryzys gospodarek Europy Zachodniej, wiele ekskluzywnych apartamentów jest już dostępnych w kwotach za nieco ponad 100 tys. euro i to w bardzo dobrym stanie, gotowe do użytkowania.

Nieco mniej popularne (ze względu na wysoką cenę( są także nieruchomości na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii oraz samym Londynie – tutaj koszt 1 apartamentu może wynosić nawet do ok. 5 milionów złotych.

Najmniej zamożni inwestorzy szukają okazji w polskich kurortach nadmorskich, a w tym m.in. w Kołobrzegu, Mielnie oraz kilku innych miejscowościach.

Koszt zakupu apartamentu w Milenie, w obiekcie Mielno Resort to już niespełna 0,5 miliona złotych, a nowy właściciel może skorzystać ze wsparcia administracji, która w jego imieniu będzie odpowiadała za zarządzanie terminami (zysk w skali roku na poziomie 20 tys. złotych).

Atrakcyjne warunki proponuje także Plaza Hotel & Resort z 8-procentową stopą zwrotu w skali najbliższego 10-lecia.

Oceń ten artykuł

Szukasz zyskownych inwestycji? Sztuka i biżuteria wiodą prym wśród milionerów

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz