Usługa faktoringu coraz częściej wybierana nie tylko ze względu na poprawę płynności finansowej

11/05/2016 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Sytuacja ekonomiczna na rynku finansowym sprawia, że banki stosują coraz bardziej restrykcyjne zasady przyznawania kredytów obrotowych dla przedsiębiorców. W tej sytuacji firmy, które mogą mieć problem z bieżącą płynnością, szukają alternatywnych i najlepszych dla siebie sposobów pozyskania zastrzyku świeżej gotówki.

Nawet przedsiębiorstwa, które mają pewną sytuację finansową i ustaloną zdolność kredytową, w przypadku dużych wydatków inwestycyjnych mogą mieć problem z utrzymaniem bieżącej płynności. W ich wypadku zaciągnięcie kolejnych zobowiązań w banku, może w końcu przełożyć się na problem z ich obsługą. W takim wypadku jedyną alternatywą jest odzyskiwanie należnej zapłaty za sprzedane produkty czy usługi. Jednak nie zawsze jest to sprawą prostą, zwykle wymaga to sporo czasu i cierpliwości. Właśnie dlatego firmy poszukują rozwiązań, które mogą przyśpieszyć proces uzyskania płatności.

Odzyskanie własnych należności nie zawsze jest proste

Faktoring staje się usługą coraz bardziej popularną pośród polskich przedsiębiorców. Najprościej mówiąc jest to nabycie i finansowanie przez osobę faktora wierzytelności handlowych klienta oraz zarządzanie nimi. W tym wypadku przedsiębiorca, który ma problem z uzyskaniem bieżących należności, przesyła stosowne dokumenty do firmy faktoringowej. Głównym warunkiem uzyskania finansowania z faktoringu jest przekazanie faktorowi wierzytelności nieprzeterminowanych. Należy pamiętać, że firma faktoringowa nie zajmuje się windykacją i nie należy to do jej podstawowej działalności.

Posłużenie się przez przedsiębiorcę instytucją faktora sprawia, że ma on szansę na odzyskanie należnej mu kwoty zanim stanie się ona wymagalna. Oczywiście firmy faktoringowe nie robią tego pro publico bono, ale pobierają wynagrodzenie od uzyskanej, zaległej sumy pieniężnej. Zwykle przedsiębiorca na początku otrzymuje zaliczkę w postaci procenta od należnej sumy. Pozostała część kwoty jest rozliczana dopiero po zarejestrowaniu przez faktora zapłaty od odbiorcy. Jeśli nie przekaże on gotówki w określonym w dokumentach terminie, to firma faktoringowa uruchomi proces czynności dyscyplinujących, których zakres zależy od ustaleń zawartych w umowie oraz wybranej formy faktoringu.

Dlaczego warto wybrać faktoring?

Nie można więc się dziwić, że zwłaszcza wśród małych przedsiębiorców, faktoring stał się bardziej popularny niż klasyczny kredyt. W momencie skorzystania z usługi firmy faktoringowej, przedsiębiorca otrzymuje w cenie prowizji bogaty i kompleksowy pakiet usług. Firmy faktoringowe najczęściej oferują swoim klientom:

  • monitoring spłat,
  • dyscyplinowanie odbiorców,
  • inkaso należności,
  • dostęp do stanu rozliczeń on-line,
  • przejęcie ryzyka,
  • windykację.

Oczywiście przedsiębiorca może również zdecydować się na ofertę banku i wszystkie wymienione powyżej usługi wykupić osobno, podpisując każdą umowę oddzielnie. Jednak naraża się przy tym na dużo wyższe koszty opłat wstępnych, a także na mnogość dokumentacji i wniosków koniecznych do dostarczenia. Nie wspominając już na tym jak dużej pracochłonności to wymaga.

Oceń ten artykuł

Usługa faktoringu coraz częściej wybierana nie tylko ze względu na poprawę płynności finansowej

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz