W co najczęściej inwestują pieniądze Polacy?

21/10/2015 Kategorie: Aktualności, Bankowość, Biznes, Finanse osobiste, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Aktualnie zainteresowanie Polaków odnośnie inwestowania pieniędzy, nadal jest związane z bankowi lokatami oraz kontami oszczędnościowymi. Nie słabnie również popularność wpłacania pieniędzy na konto osobiste (tzw. ROR). Rynek kapitałowy nadal dla większości Polaków jest pomijany, podczas decyzji o sposobie oszczędzania swoich pieniędzy.

złotówka

Polacy wciąż sceptycznie podchodzą do oszczędzania swojego kapitału za pomocą produktów bankowych. Aż 1/4 Polaków według badań NBP z 2012 roku, nie posiada podstawowego konta osobistego. Wiele stereotypów, które przez lata zostały wyrobione w mentalności społeczeństwa, przekłada się na brak zaufania do instytucji bankowych. To oznacza, że duża grupa Polskiego społeczeństwa swoje oszczędności przechowuje po prostu w swoim domu.

Oprócz niewielkiego zainteresowania lokatą czy kontem oszczędnościowym, Polacy nie korzystają również z innych instrumentów bankowych, które służą do pomnażania kapitału. Według statystyk, które zostały przedstawione przez Analizy Online, oszczędności Polaków wynosiły w marcu 2015 roku 1,130 bln zł. Jedynie 619 mld zł zostały wpłacone na depozyt walutowy lub złotowy.

Duża część społeczeństwa nie jest świadoma zysków jakie płyną z korzystania właśnie z produktów bankowych. Informacje na temat jak działają tego rodzaju instrumenty finansowe są powszechnie niezrozumiałe dla dużej grupy Polaków. Jak wynika z badań, innym czynnikiem jest brak oszczędności spowodowany przez niskie zarobki wśród społeczeństwa. Większość ludzi zarobione środki pieniężne przeznacza na opłacenie podstawowych potrzeb, przez co nie może pozwolić sobie na gromadzenie oszczędności. Stąd też wynika brak podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania bankowości.

Pozostała grupa Polaków posiadająca kapitał, najczęściej inwestuje w akcje. Według badań przeprowadzonych przez Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI), aż 85% ankietowanych zdradziło posiadanie akcji spółek notowanych na GPW. Natomiast 30% badanych inwestuje w lokaty, depozyty bankowe lub trzyma oszczędności w gotówce. Podobny wynik, czyli 29,5% ankietowanych powierzają swoje środki w fundusze inwestycyjne. Mniejszym zainteresowaniem cieszy się inwestowanie w nieruchomości, czyli 7,9% oraz w obligację 11,4%. Na surowce i towar decyduje się 4,3%, a choćby w sztukę, numizmatykę oraz alkohol inwestuje 5% badanych.

Jeśli szukasz bezpiecznych form oszczędzania i interesują cię oferty lokat – sprawdź aktualny ranking lokat terminowych.

Oceń ten artykuł

W co najczęściej inwestują pieniądze Polacy?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz