W co wyposażyć mieszkanie na wynajem?

09/05/2022 Kategorie: Domowe finanse, Trendy, Wynajem nieruchomości
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Kupiłeś mieszkanie, by czerpać korzyści z jego wynajmu. To bardzo dobre rozwiązanie, by w szybki i łatwy sposób zadbać o zasobny portfel. Zapewne zastanawiasz się nad tym, jak urządzić lokum do wynajęcia, by zyskać lokatorów, dużo na nim zarobić, a przy tym nie nadwyrężyć swoich finansów. Oto kilka wskazówek.

Jak umeblować mieszkanie na wynajem?

Powiedzmy sobie od razu – umeblowane mieszkanie na wynajem zjedna sobie więcej chętnych niż to pozbawione mebli. Jednak, wybierając odpowiednie sofy, krzesła itp. powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, do kogo kierujesz swoją ofertę. Inaczej umeblujesz mieszkanie dla studentów, inaczej, kiedy chcesz wynająć lokum rodzinie z dzieckiem. Jeśli jednak nie chcesz ograniczać swojej oferty, wybierz uniwersalne meble, które będą odpowiadały każdemu.

Podczas meblowych zakupów nie wybieraj najtańszej oferty. Meble w mieszkaniu do wynajęcia muszą być solidne, gdyż mają posłużyć naszym lokatorom przez wiele lat. Producenci polecają więc drewniane meble, najlepiej z dębu i buka. Takie meble sprawią, że mimo eksploatacji, wciąż będą wyglądać jak nowe. Nie zapomnij także o wyborze odpowiednich mebli tapicerowanych. Przede wszystkim powinno się je łatwo czyścić. Każdy wynajmujący musi liczyć się z tym, że jego meble będą poddawane różnym próbom. Wybierzmy więc materiały wysokiej jakości, solidne i najlepiej odporne na zabrudzenia. Zrezygnujmy ze skóry, białych i czarnych tapicerek. Pamiętaj, że w mieszkaniu pod wynajem powinniśmy zastosować neutralną kolorystykę pomieszczeń, jak i mebli. Dlaczego? Takie meble będą odpowiadały każdemu, ale także dają nam możliwość szybkiej zmiany aranżacji.

Nie zapomnijmy także o sprzęcie RTV i AGD. Nie musisz kupować za każdym razem nowej pralki, czy lodówki. Ważne, abyś podczas pierwszego zakupu kierował się wysoką jakością tych produktów. Unikniesz częstych napraw i kosztów z nimi związanych, a także nerwowych sytuacji między tobą a lokatorami. Jeśli masz już sprzęt RTV/AGD w swoim mieszkaniu, pamiętaj, by podczas podpisania nowej umowy na wynajem dokonać ich przeglądu i dokonać ewentualnych napraw.

Jak tanio urządzić mieszkanie na wynajem?

Neutralne wnętrza to cała gama możliwości. Jeśli twoi nowi najemcy to rodzina z dzieckiem, wystarczy, że kupisz kilka ładnych dekoracji, by zaskoczyć mile nowych lokatorów. Na ścianę w pokoju dziecięcym możesz przykleić bajkową naklejkę ścienną i zamontować interesującą lampę. W ten sposób małym kosztem spersonalizujesz wnętrze. Niech zawiśnie w kuchni kolorowy i estetyczny obraz wydrukowany na płótnie. Widok smakowitych potraw zdecydowanie ożywi kuchenne wnętrze. W salonie zamontuj ładne nawilżacze powietrza – zasugerujesz, że dbasz o zdrowie, ale i komfort mieszkańców. Warto także kupić lub odrestaurować karnisze, najlepiej pokryć je srebrną lub złotą farbą. W łazience zamontuj finezyjne wieszaki, które nawet w skromnym wnętrzu mogą wprowadzić nowy blask. Nie zapomnij o przydatnych gadżetach, takich jak dywanik pod wannę lub prysznic, a także o nowym koszu na bieliznę. Umieszczając kilka wnętrzarskich elementów, sprawisz, że twoje mieszkanie nie wyda się puste i zaniedbane. Często właściciele mieszkań na wynajem zapominają o pierwszym miejscu, które widzi potencjalny lokator – o przedpokoju. Warto zadbać o dobrej jakości wieszak na kurtki i płaszcze, a także szafkę na buty. Duże lustro świetnie sprawdzi się, gdy twój przedpokój jest wąski i niedoświetlony. Tafla zwierciadła optycznie zwiększy przestrzeń. Wymienione tu meble do przedpokoju nie są drogim rozwiązaniem. Wydasz zaledwie kilkaset złotych, ale efekt będzie piorunujący.

Tekstylia mogą stać się wielkim sprzymierzeńcem Twojej ekonomicznej transformacji. Tanie zasłony powieś w sypialni, kilka drobnych i neutralnych ozdób, jak miękkie poduszki czy wazony postaw w salonie. Miękki dywanik rozściel w przedpokoju. Pamiętaj, że potencjalni lokatorzy szukają swojego miejsca, swojej chwilowej oazy. Warto więc zadbać o przytulne i ciepłe mieszkanie, w którym zakochają się nasi lokatorzy.

Wynajmując mieszkanie, musimy liczyć się z pewnymi kłopotliwymi sytuacjami, wymianą mebli czy urządzeń AGD/RTV. Jednak przemyślana i praktyczna aranżacja mieszkania może zniwelować wiele naszych problemów i sprawić, że nasi lokatorzy zostaną z nami na dłużej. Nie zapomnij jednak, aby wszystkie sprzęty, meble i dekoracje szczegółowo opisać w umowie, uwzględniając ich stan techniczny. Taki zabieg sprawi, że lokatorzy poniosą odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe z ich winy.

Oceń ten artykuł

W co wyposażyć mieszkanie na wynajem?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz