Wzrost składek ZUS – dlaczego przedsiębiorcy obawiają się roku 2020?

14/09/2020 Kategorie: Aktualności, Biznes
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Projekt ustawy budżetowej na rok 2020 został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Co to oznacza? Szykuje się wzrost składek ZUS, który szczególnie mocno obciąży małe firmy. Specjaliści mówią jasno, musimy się szykować na prawie 10 procentowy wzrost.

Co spowodowało podwyżkę składek ZUS?

Zacznijmy od podstawy – jak obliczana jest składka? Wynika bezpośrednio ze średniego miesięcznego wynagrodzenia. Ministerstwo Finansów w budżecie na rok 2020 prognozuje wzrost średniego wynagrodzenia do 5227 złotych. Podstawowy wymiar składki stanowi 60% tej kwoty, czyli na najbliższy rok 3136,2 zł. Co ten wzrost oznacza w praktyce? Przedsiębiorcy zapłacą nawet o 127 zł więcej, a łącznie wszystkie składki wyniosą prawie 1070 złotych.

Czy zmianie ulegnie również składka zdrowotna?

Składka zdrowotna ulegnie zmianie, ponieważ jest zależna od przeciętnego wynagrodzenia. Sposób jej obliczania delikatnie się różni, ponieważ wynosi 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorców w ostatnim kwartale roku. Z tego, powodu oficjalną wysokość składki poznamy dopiero w styczniu 2020.

Prognozy specjalistów mówią jasno. Biorąc pod uwagę zmiany w poprzednich latach, możemy stwierdzić, że prawdopodobnie składka wzrośnie do poziomu 370 złotych.

Jak wzrost składek wpłynie na program „mały ZUS”?

Przypominamy, że od roku 2019 firmy o małych obrotach płacą ZUS w zależności od osiągniętego przychodu. Kto korzysta z takiej składki? Przedsiębiorcy, których łączny obrót z działalności gospodarczej w poprzednim roku nie przekroczyła 30 – krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Każdy przedsiębiorca, który zadeklarował płacenia składki „mały ZUS”, musi go wyliczyć samodzielnie. Podstawą do obliczenia składki jest średni miesięczny przychód z poprzedniego roku.

Potrzebujesz porady dotyczącej podatków? Sprawdź bb-biuro.pl/rozliczenia-podatkowe-bydgoszcz/

Oceń ten artykuł

Wzrost składek ZUS – dlaczego przedsiębiorcy obawiają się roku 2020?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 4 ocen
  1. Monika pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł. Nawet nie wiedziałem, że te stawki skoczyły.

Dodaj komentarz