Zagrożenia w kontekście Programów Dobrowolnych Odejść

29/01/2018 Kategorie: Aktualności, Biznes, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Program Dobrowolnych Odejść jest alternatywą dla zwolnień grupowych.

Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest fakt, że ostatecznie decyzja o odejściu, jak sama nazwa wskazuje, ma charakter dobrowolny i należy do podwładnych. O jakich zagrożeniach w kontekście wdrażania tego programu warto pamiętać?

wypowiedzenie umowy o pracę

Brak wydajnej komunikacji

Komunikacja i Program Dobrowolnych Odejść to bardzo ważne połączenie, które powinno zostać skrupulatnie przemyślane. Dlaczego? Pogłoska, że firma wprowadza podobne rozwiązanie, może wzbudzić w pracownikach niepokój, o ile cały proces nie zostanie dokładnie i zrozumiale wyjaśniony. W sytuacji, w której zatrudnione osoby nie będą miały wystarczającej ilości sprawdzonych informacji, istnieje ryzyko pojawienia się kłopotliwych plotek, które z kolei mogą determinować atmosferę pracy i mieć wpływ na postawy pracowników. Z tego względu, zaplanowanie komunikacji i jasne informacje przekazywane pracownikom to priorytet.

Nieumiejętnie skonstruowany program

Przygotowanie Programu Dobrowolnych odejść ma kolosalne znaczenie dla jego funkcjonowania. Decyduje o tym fakt, że to pracownicy są stroną aktywną, więc zadaniem pracodawcy jest takie skonstruowanie PDO, żeby na skorzystanie z tego rozwiązania zdecydowały się właśnie te osoby, które znajdują się w kręgu jego zainteresowań. Cechą charakterystyczną programu są określone korzyści, jakie przysługują w zamian za skorzystanie z Programu Dobrowolnych Odejść. Jego konstrukcja powinna być więc bardzo dobrze przemyślana i dostosowana do efektów, jakie docelowo chce się osiągnąć.

Podsumowując, Program Dobrowolnych Odejść może okazać się bardzo ciekawym rozwiązaniem, które jednak wymaga umiejętnego zaplanowania. Przede wszystkim, trzeba unikać pewnych pułapek, które czyhają na drodze nieodpowiedniego wdrożenia PDO. Na uwagę zasługuje między innymi prawidłowe skonstruowanie programu i dopasowanie korzyści, które będą z nim powiązane oraz efektywna komunikacja z pracownikami, w której nie będzie miejsca na rodzenie się niejasności.

Oceń ten artykuł

Zagrożenia w kontekście Programów Dobrowolnych Odejść

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz