Zapowiedzi o rychłym końcu kryzysu gospodarczego to mit. Nastroje w biznesie nadal mało optymistyczne

28/11/2013 Kategorie: Aktualności, Biznes
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Kryzys gospodarczy jeszcze nie minął, na co może wskazywać ostatnie badanie zlecone przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, tj. „Busometr”. Analitycy przekonują, że chociaż nastroje w biznesie są nieco lepsze niż w trzecim kwartale tego roku, to nadal trudno mówić o odwróceniu pesymistycznego trendu.

biznes w Polsce

Nakłady firma na rozwój maleją

W IV kwartale 2013r. tzw. wskaźnik nastrojów wzrósł do poziomu 44,07 punktów, ale to nadal niewiele więcej niż kilka miesięcy wcześniej. Przypomnijmy, że dopiero pułap 50 punktów oceniany jest jako neutralny (powyżej 50 pkt.: wynik pozytywny, poniżej 50 pkt.: wynik negatywny).

Ostatecznie sytuacja w jakiej znalazł się sektor małych i średnich firm nadal jest trudny. Eksperci udowodnili, że nadaj najmniej optymistyczne prognozy dostrzega się w sektorze transportowym, kosmetycznym oraz biurowym (wskaźnik nastrojów na poziomie 40 punktów i mniej). W stosunkowo dobrym położeniu są finanse, marketing oraz reklama (przeszło 49 pkt.) oraz szeroko rozumiana branża komputerowa i internetowa – powyżej 50 pkt.

Co piąta firma obniży zatrudnienie. W inwestycjach zastój

Oszacowano, że tylko około 25 % polskich przedsiębiorców spodziewa się, że w najbliższym czasie koniunktura ulegnie poprawie. Mimo że to wynik nieco lepszy niż w poprzednim kwartale 2013r., to nadal trudno mówić o przełomie. 21 % prawdopodobnie zdecyduje się na cięcia w kadrach – pierwotnie nie spodziewano się tak kiepskich wyników. Ekonomiści przekonują, że to wynika głównie z utrzymującej się od dłuższego czasu zastoju gospodarczego.

Firmy, które nie zamierzają obniżać swoich kosztów działalności kosztem pracowników przekonują, że w tej chwili nie stać ich na podwyżek wynagrodzeń – przynajmniej przez kilka kolejnych miesięcy; taką deklarację złożyło aż 72 % badanych przedsiębiorców. Jednocześnie aż 60 % (!) nie zamierza inwestować w najbliższym czasie, a to zdaniem analityków może wskazywać, że w I kw. 2014r. biznes nadal negatywnie będzie oceniała swoje położenie.

Oceń ten artykuł

Zapowiedzi o rychłym końcu kryzysu gospodarczego to mit. Nastroje w biznesie nadal mało optymistyczne

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz