Zbadali liczbę godzin pracy polskich przedsiębiorców. Wyniki zaskakujące

03/06/2014 Kategorie: Aktualności, Biznes, Polska, Rynek pracy, Trendy
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez prof. Dominikę Maison czytamy, że polscy przedsiębiorcy w pracy spędzają średnio 8 godzin więcej niż pracownicy etatowi. Wyniki zaskakują ekonomistów, ale sami właściciele firm przekonują, że pracują znacznie więcej.

właściciel firmy

Właścicieli firm nie stać na chorobę

Raport prof. Maison czytamy, że poza zwiększoną liczbą godzin w ujęciu tygodniowym, polscy przedsiębiorcy znacznie rzadziej decydują się na okresowy urlop, a przy tym tylko co 10. skorzystał ze zwolnienia lekarskiego.

Szacuje się, że w poprzednim roku, tylko 12% właścicieli firm zdecydowało się na zwolnienie; w przypadku pracowników, aż 27%. Z informacji udostępnionych przez prof. Maison wynika też, że pracodawcy, jeśli już opuszczają firmę, robią to ze znacznie poważniejszych powodów.

Zdaniem analityków, przedsiębiorcy z oczywistych względów nie decydują się na rezygnację z dni roboczych. W rozmowie z DGP (źródło: DGP), szef Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, tj. Andrzej Malinowski argumentował, że firmy działające na terenie naszego kraju nadal muszą borykać się z utrudnieniami administracyjnymi, rozwiązując nierzadko wykluczające się zobowiązania. Ekspert ocenił, że polskie władze nadal w niewystarczającym zakresie wspierają przedsiębiorców, a wielu wypadkach wręcz utrudniają organizację procesów w firmach.

Ze względu na trudności, tylko nieco ponad połowa przedsiębiorców korzysta z urlopów

Na problemy z jakimi każdego dnia muszą mierzyć się właściciele podmiotów gospodarczych wskazuje również Cezary Kaźmierczak – prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. W jego ocenie, statystyczny przedsiębiorca w skali roku musi złożyć ok. 6 tysięcy tzw. obowiązków informacyjnych, wynikających z bieżącej działalności.

W efekcie, pracodawcy korzystają z urlopów nieczęsto; w roku ubiegłym na urlop wypoczynkowy zdecydowało się tylko niespełna 60% z nich.

Oceń ten artykuł

Zbadali liczbę godzin pracy polskich przedsiębiorców. Wyniki zaskakujące

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
  1. Terencjusz pisze:

    Właściciele własnych biznesów zawsze pracowali znacznie więcej od szeregowych pracowników i to nigdy tajemnicą nie było. Niestety, ale dzisiaj sytuacja w kraju jest na tyle ciężka, że żeby właściciel niewielkiej firmy mógł odłożyć kilka groszy na utrzymanie, to miesięcznie musi wykazywać nawet 8-9 tys. netto dochodu (większość zżera ZUS, podatki, koszt utrzymania jakiegoś niewielkiego biura etc.).

Dodaj komentarz