Związkowcy doprowadzą Polskę do ruiny? Postulaty przeciw pracodawcom

12/09/2013 Kategorie: Aktualności, Polska, Waluty
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Jeżeli państwo chciałoby spełnić postulaty związkowców to w ciągu siedmiu lat, rząd musiałby liczyć się z kosztami na poziomie 150 miliardów złotych. Nie mówiąc już o niepoliczalnych kosztach psychicznych związanych z utratą pracy i kolejną falą emigracji.

Związkowe postulaty

protestujący związkowcyGłówne postulaty związkowców to obniżenie wieku emerytalnego oraz przywrócenia wszystkich przywilejów emerytalnych za pracę w szkodliwych warunkach oraz bezterminowe wydłużenie tych praw. Ponad to żądają zniesienia elastycznego czasu pracy oraz obowiązkowych składek dla wszystkich form zatrudnienia. Chcą także ograniczania liczby umów na czas określony oraz podwyższenie o 50 procent przeciętnej płacy minimalnej. Według związkowców może to tylko pomóc pracownikom oraz gospodarce ponieważ będzie więcej osób chętnych do pracy.

Szkodliwe żądania

Według ekspertów spełnienie wszystkich postulatów spowodowałoby zrealizowanie w Polsce scenariusza Greckiego. Ponieważ ich koszty byłyby ogromne, tylko obniżenie wieku emerytalnego w latach 2014–2020 kosztowałoby 48,1 miliarda złotych. Jeśli natomiast przywrócono by emerytury pomostowe to jest to koszt 6,5 miliarda złotych rocznie. Jeśli natomiast podnieść płacę minimalną to bezrobocie będzie wzrastało w ciągu roku średnio o 1-2%.

Lepiej likwidować przywileje niż je trzymać

Zdaniem ekspertów lepiej jest zlikwidować przywileje niż je przywracać ponieważ trzeba ograniczenia wydatków budżetowych. Ponieważ w dłuższej perspektywie czasu może się to przyczynić do naprawy finansów publicznych. A nawet Ci bardziej optymistyczni spekulują, że może to zlikwidować dziurę budżetową. Czy rządowi uda się spełnić te postulaty, będzie się można o tym w najbliższym czasie.

Oceń ten artykuł

Związkowcy doprowadzą Polskę do ruiny? Postulaty przeciw pracodawcom

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
  1. B.R.M pisze:

    Ja jestem za podniesieniem płacy minimalnej i nie rozumiem jak to może być szkodliwe. Jeśli ludzie będą więcej zarabiać to też będą więcej wydawać, więc pomoże to gospodarce.

  2. Janusz_67 pisze:

    Z perspektywy przedsiębiorcy podniesienie płacy minimalnej może okazać, się gwoździem do trumny wielu firm.

  3. niezalogowany pisze:

    Związkowcy niech sami zakładają firmy, płacą ZUS i podatki, jeśli mają tak doskonałe pomysły na poprawę sytuacji Polaków. Amen.

Dodaj komentarz