Czy rolnictwo jest opłacalne?

23/09/2022 Kategorie: Rolnictwo
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Rolnictwo jest z nami od wieków. Niestety, z biegiem lat coraz więcej osób rezygnuje z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wciąż rosnące ceny sprzętu rolniczego, niestabilne ceny zbóż, wysokie ceny części do maszyn rolniczych, przymrozki niszczące uprawy – z tym właśnie muszą zmagać się rolnicy. Czy bycie rolnikiem jest opłacalne?

fot. unsplash zgodnie z licencją

Jakie gospodarstwo jest opłacalne?

Bycie rolnikiem to niełatwe zadanie. To praca całoroczna. W rolnictwie nie ma wolnych weekendów. Zdarza się, że również w dni świąteczne nie można zaniedbać swoich obowiązków, zwłaszcza jeśli gospodarstwo jest pełne zwierząt hodowlanych. Mimo to wciąż wielu rolników prowadzi swoje gospodarstwa z powodzeniem. Inwestuje w maszyny, a podczas wymiany części bądź filtrów w swoich maszynach rolniczych, stawia wyłącznie na produkty wysokiej jakości – https://agro-filtry.pl/filtry/case-5150-maxxum. Co jest kluczem do ich sukcesu? Sami rolnicy mówią, że prowadzenie małych gospodarstw jest mało dochodowe, jeśli jednak rolnik posiada duże gospodarstwo i inwestuje w wysokiej klasy sprzęt, rolnictwo jest dla niego jak najbardziej opłacalne. Co więcej, rolnicy mogą starać się o dotacje unijne, trzeba jednak spełniać pewne wymagania. Pozyskane z dotacji pieniądze muszą być w pełni przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa oraz wytwarzanie produktów rolnych. Każdy rolnik powinien śledzić informacje na bieżąco, ponieważ przepisy wciąż się zmieniają.

O czym warto wspomnieć, wielu rolników idzie z duchem czasu i inwestuje w rolnictwo ekologiczne. To odpowiedź na potrzeby konsumentów, którzy coraz bardziej są skorzy do zapłaty więcej za produkt ekologiczny prosto od rolnika. Mieszkańcy pobliskich miast z wielką chęcią zamawiają u rolników świeże mleko, ziemniaki, marchew, buraki czy jajka. Moda na bycie eko staje się coraz bardziej popularna, a rolnik to idealne źródło zdrowych i pysznych produktów. W gospodarstwach rolnych często sprzedawane są także przetwory np. dżemy czy miody. Wytwarzanie produktów ekologicznych wymaga jednak sporo pracy i zastosowania się do przepisów Unii Europejskiej. Rolnik musi zrezygnować z korzystania ze wszelkich środków chemicznych, a dbanie o swoje plony musi odbywać się przy użyciu wyłącznie naturalnych środków. To samo ze zwierzętami gospodarczymi. Muszą być chowane w odpowiednich warunkach, a także karmione produktami bez GMO oraz wytworzonych przy użyciu GMO.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Czy gospodarstwo rolne jest działalnością gospodarczą?

Wiele osób, zwłaszcza tych, którzy myślą nad założeniem własnego gospodarstwa rolnego, zastawia się, czy według przepisów gospodarstwo rolne jest traktowane jako działalność gospodarcza. Otóż nie. Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest działalnością rolniczą. W rozumieniu ustawy działalność rolnicza opiera się na produkcji roślinnej bądź zwierzęcej. W skład działalności rolniczej wchodzą: produkcja sadownicza, pszczelarska, rybna i ogrodnicza.

Rolnictwo to twardy orzech do zgryzienia, a praca na roli nie kończy się na 8 godzinach pracy dziennie. To często kilkunastogodzinna praca, zwłaszcza podczas dorocznych żniw. Wiele rolników nie jest w stanie ponieść wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem działalności rolniczej i rezygnuje z jej prowadzenia. Liczna grupa rolników robi wręcz przeciwnie – inwestuje w nowe sprzęty i nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym bycie rolnikiem jest dla nich opłacalnym biznesem. Czy rolnictwo jest opłacalne? To sprawa bardzo indywidualna. Na to pytanie każdy rolnik powinien odpowiedzieć sobie sam.

Oceń ten artykuł

Czy rolnictwo jest opłacalne?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz