Czy spawanie jest szkodliwe?

17/12/2020 Kategorie: Przemysł, Technologie
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Każda praca, nawet ta siedząca, wiąże się z chorobami zawodowymi. W przypadku osób, które pracują na komputerze – narażony jest wzrok oraz kręgosłup, szczególnie w odcinku piersiowym. Natomiast, jeśli chodzi o pracę fizyczną – zagrożeń jest znacznie więcej!

Spawacze, w przeciwieństwie do pracowników biurowych, narażają swoje zdrowie w znacznie większym stopniu. Osoby, które spawają łukiem elektrycznym narażone są na:

  • poparzenia odpyskującymi kawałkami metalu,
  • promieniowanie ultrafioletowe wytwarzające się podczas spawania lub cięcia łukiem elektrycznym (może doprowadzić do zaćmy, problemów ze wzrokiem, poparzeń słonecznych czy rozwoju nowotworów skóry),
  • dymy spawalnicze podczas wykonywania pracy,
  • problemy z kręgosłupem oraz bóle ramion, rąk, nóg i pleców wynikające z wymuszonej pozycji ciała, a także przenoszenia ciężkich narzędzi/ urządzeń,
  • urazy mechaniczne oczu i twarzy spowodowane ikrami, kroplami kwasów oraz opiłkami metalu,
  • możliwość poparzeń, wybuchu oraz urazów na skutek pożaru (podczas spawania wytwarza się wysoka temperatura, a iskry mają kontakt np. z olejem, farbą, benzyną lub wodorem),
  • nadmierny hałas,
  • porażenie prądem elektrycznym.

Najczęściej występującym u spawaczy problemem zdrowotnym jest tak zwane”oko łukowe”, które jest wynikiem krótkotrwałego działania promieniowania ultrafioletowego na narząd wzroku spawacza, co może doprowadzić do czasowej ślepoty oraz zapalenia spojówek czy rogówki.

Zatem, czy spawanie jest szkodliwe? Tak, o ile nie masz odpowiedniej osłony, takiej jak kurtyny czy parawany spawalniczemówi ekspert z PCV Expert.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas spawania?

Przede wszystkim – profilaktyka. Podczas spawania należy stosować specjalne przyłbice okulary czy tarcze chroniące narząd wzroku przed promieniowaniem, opiłkami, pytami oraz iskami, a także odpowiednią odzież ochronną, ochronniki słuchu, rękawice ochronne oraz środki ochrony układu oddechowego.

Bardzo ważne, aby zadbać o odpowiednią klimatyzację oraz wentylację wywiewną, aby zapobiec zanieczyszczeniu powietrza przez m.in.:dymy spawalnicze.

Ponadto warto zdecydować się na parawany lub kurtyny spawalnicze, szczególnie jeśli na hali, oprócz spawaczy są również inni pracownicy. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko zabezpieczyć spawaczy, ale również innych pracowników przemieszczających się w pobliżu. Kurtyny wykonane z folii PCV są antystatyczne oraz zatrzymują niebezpieczne promieniowanie ultrafioletowe oraz podczerwone.

Pamiętaj, że zadbanie o bezpieczeństwo i higienę pracy należy do obowiązków nie tylko pracodawcy, ale i pracownika.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. 2004 nr 265 poz. 2644)

Oceń ten artykuł

Czy spawanie jest szkodliwe?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz