Ile policjant zarabia?

02/09/2022 Kategorie: Biznes
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Na wynagrodzenie policjantów wpływa wiele czynników. Są nimi m.in.: staż pracy, dodatki służbowo/funkcyjne czy stopień. Co więcej, policjanci dostają również mundurówkę, trzynastkę oraz świadczenia w ramach systemu socjalnego. Nic dziwnego, że wiele młodych ludzi decyduje się na pracę w policji. Jest ona niezwykle interesująca i stawia dużo wyzwań. Jest także atrakcyjna finansowo.

Kto może zostać policjantem?

Aby zostać policjantem, trzeba spełnić szereg wymagań. Osoba chcąca wstąpić w szeregi policji musi mieć m.in. obywatelstwo polskie, co najmniej średnie wykształcenie, korzystać w pełni z praw publicznych czy mieć nieskazitelną opinię. Liczą się także odpowiednie umiejętności fizyczne, które są tak samo ważne, jak zdolności psychiczne. Policjanci muszą być gotowi do podporządkowania się swoim przełożonym oraz stosować się do zasad dyscypliny służbowej. Ich praca jest bardzo stresująca, dlatego też policjant musi wiedzieć, jak postępować nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Zarobki policjantów różnią się znacznie od pełnionego stanowiska. W 2021 roku zarobki zaczynały się od 2,932 zł netto, a kończyły na 16,904 zł netto. Najwyższą kwotę otrzymuje Komendant Główny Policji, a najniższą kursanci. Dzielnicowy lub kontroler ruchu drogowego w 2021 roku zarabiał około 4,500 zł netto (stan na czerwiec 2021).

Nowo przyjęci policjanci przechodzą szkolenia policyjne, podczas których przygotowują się do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Przechodzą szkolenie strzeleckie, uczą się jak zachowywać się podczas interwencji, jak przywracać porządek publiczny czy jak ustalić okoliczności zdarzeń oraz zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Dzięki tym umiejętnościom będą w stanie pełnić służbę i sprostać wyznaczonym im zadaniom. Każdy policjant musi umieć posługiwać się bronią. Podczas szkoleń policjanci uczą strzelać się z broni krótkiej oraz długiej. Używają różnego rodzaju broni oraz amunicji. Podczas różnorodnych szkoleń bardzo dobrze sprawdzają się kulki gumowe – https://www.pcphunters.com/amunicja/kulki-gumowe. Praca policjanta jest nieprzewidywalna. Zdarza się, że podczas służby musi on użyć broni, a żeby zrobić to zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, potrzebne jest szkolenie. Policjantami zostają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W tym zawodzie płeć nie gra roli – każdy pracownik ma za zadanie chronić bezpieczeństwa swoich obywateli oraz dbać o porządek publiczny.

Na czym polega praca policjanta?

Policjant to bardzo odpowiedzialny zawód. Musi on dbać o porządek publiczny, bezpieczeństwo oraz służyć swojemu społeczeństwu. Stopnie policyjne przyznawane są dożywotnio, jednak nie oznacza to, że stopnia nie można utracić. Może do tego dojść np. w przypadku, gdy policjant utraci obywatelstwo polskie bądź zostanie skazany na karę pozbawienia wolności. Policjanci mianowani są na wyższe stopnie wraz z przepracowaniem określonego okresu. Przykładowo, aby zostać posterunkowym, należy przepracować rok, sierżantem – 2 lata, aspirantem – 3 lata, komisarzem – 4 lata. Policjant musi posiadać także nienaganną opinię służbową. Choć zarobki policjantów na każdym ze stanowisk różnią się, to każdy policjant pełni bardzo ważną i odpowiedzialną funkcję. Praca policjanta jest tak samo ekscytująca, jak i niebezpieczna, jednak mimo to, chętnych do pracy w tym zawodzie nie brakuje.

Oceń ten artykuł

Ile policjant zarabia?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz