Jak zaplanować remont mieszkania?
Remont mieszkania wiąże się ze stresem i sporymi wydatkami, jednak efekt jest wart włożonego wysiłku. Solidnie wyremontowane mieszkanie posłuży przez kilkanaście lat, a efekt będzie cieszył każdego dnia. Rozplanowanie remontu mieszkania nie jest jednak łatwe. Jak wyremontować mieszkanie bez zbędnego stresu?
Jak zrobić remont mieszkania?
Remont mieszkania powinien być szczegółowo zaplanowany. Początek jest jednak najtrudniejszy. Należy zacząć od wyniesienia z mieszkania wszystkich zbędnych rzeczy, które będą utrudniać pracę. Są to np. meble, jednak gdy zamierzamy przeprowadzić gruntowny remont, na początku trzeba także pozbyć się starej posadzki czy kafli na ścianie. W tym momencie warto także zdecydować się na wymianę drzwi wejściowych oraz okien, ponieważ ich wymiana często wiąże się z uszkodzeniem ścian. Zarówno okna, jak i drzwi to jedna z najważniejszych elementów w domu. Chronią przed przedostawaniem się zimnego powietrza do wnętrza mieszkania, a także zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Na drzwiach i oknach nie warto oszczędzać. Solidne modele posłużą przez kilkanaście lat i mimo upływu lat, nadal wzorowo będą pełnić swoje funkcje. Same drzwi wewnętrzne można zamontować tuż po pomalowaniu ścian. Ważne jest, aby na tym etapie remontu zamontować jednak ościeżnice.
Później – ściany i podłoga. Co do kolejności zaplanowania tych prac, opinie są różne. Niektórzy najpierw kładą panele, a później malują ściany. Są też osoby, które najpierw zajmują się malowaniem ścian, a dopiero później zabierają się za kładzenie podłóg. Nie ma jednej złotej zasady – każdy więc powinien podjąć tą decyzję sam.
Od czego zacząć urządzanie mieszkania?
Urządzanie mieszkania to znacznie przyjemniejsza część remontu. Gdy mamy już pomalowane ściany, położone podłogi i zamontowane drzwi, można w końcu zabrać się za urządzanie mieszkania. Na samym początku warto zastanowić się, w jakim stylu chcemy urządzić mieszkanie. Aby było ono spójne warto zastosować podobną kolorystykę ścian lub paneli, lub w każdym z pomieszczeń umieścić spójne akcesoria. W mieszkaniu urządzonym w stylu minimalistycznym będą to np. białe ściany i meble oraz mała ilość dekoracji w każdym z pomieszczeń. W stylu skandynawskim królują stonowane kolory z elementami drewna, ciepłe koce czy ozdobne poduszki. Styl loftowy to zazwyczaj ceglane ściany, meble z elementami metalu i duże, otwarte pomieszczenia. Mnogość oraz różnorodność stylów wnętrzarskich sprawia, że każdy znajdzie styl odpowiadający swoim upodobaniom.
Przed zakupem mebli warto wymierzyć wszystkie pomieszczenia, aby uniknąć niemiłej niespodzianki. Szybki i nieprzemyślany zakup może skończyć się zwróceniem zakupionego mebla do sklepu. Dlaczego? Ponieważ może być on za długi, za szeroki lub po prostu nie pasować do reszty mieszkania. Zwrot mebli nie jest jednak prosty. Złożone meble mogą być zwrócone w przypadku, gdy nie noszą żadnych śladów użytkowania i muszą być zapakowane w oryginalnym opakowaniu. Często ulega ono rozdarciu, a meble uszkodzeniu np. podczas ich składania. Decyzja o zakupie mebli powinna być przemyślana i nie warto podejmować ją pod wpływem emocji. Po zakupie mebli czas na same przyjemności – kupno dodatków. Są to m.in. zasłony, dywany, obrazy, ozdoby na półki. To najprzyjemniejszy etap każdego remontu. Remont, choć bardzo kosztowny i często stresujący, jest wart efektu. Wyremontowane mieszkanie będzie służyć i cieszyć przez wiele długich lat, a stres związany z remontem szybko odejdzie w zapomnienie. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania na wynajem, koniecznie przeczytaj poprzedni artykuł.
Jak zaplanować remont mieszkania?