Kupić czy wynajmować – co się bardziej opłaca?

19/01/2017 Kategorie: Aktualności, Nieruchomości, Nieruchomości komercyjne
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Przed takim dylematem staje bardzo wiele osób. Prawda jest taka, że w Polsce panuje trend by mieszkania mieć na własność. Wynajem to opcja dla młodych, studentów, osób, które nie mają jeszcze ustabilizowanej sytuacji zawodowej i rodzinnej.

klucze do mieszkania

Osoby, które posiadają zdolność kredytową częściej decydują się na zakup mieszkania na kredyt. Uważają bowiem, że lepiej spłacać raty kredytu i za paręnaście lat mieć mieszkanie na własność, niż ponosić comiesięczne koszty wynajmu.

Z drugiej strony zaciągnięcie kredytu hipotecznego to długofalowe zobowiązanie – często na około 30 lat. Ciężko przewidzieć co w tym czasie może się wydarzyć – nowa praca lub jej utrata, konieczność przeprowadzki do innego miasta i inne zdarzenia losowe. Ryzyko jest wkalkulowane w branie kredytu i takie sytuacje należy wziąć pod uwagę.

Częstym argumentem pojawiającym się wśród osób, które zdecydowały się na zakup własnego mieszkania jest fakt, że we własnych czterech kątach można dowolnie urządzać, zmieniać, remontować, dopasowując lokal do własnych potrzeb. Podczas gdy w przypadku wynajmu możliwości te są często mocno ograniczone przez właściciela lokalu.

Decydując się na wynajem trzeba też liczyć się z możliwością wypowiedzenia umowy przez właściciela w najmniej odpowiadającym nam momencie. O ile garstce studentów szybkie znalezienie nowego lokalu nie powinno nastręczać większych trudności, o tyle w przypadku kilkuosobowej rodziny może to być problematyczne, zwłaszcza gdy ograniczeni jesteśmy lokalizacją, miejscem pracy, lokalizacją placówek edukacyjnych itp. Pod tym kątem własne mieszkanie daje większą stabilizację i pewność.

Jeśli chodzi o różnorodność ofert zarówno rynek wynajmu jak i sprzedaży mieszkań ma dużo do zaoferowania. Rynek nieruchomości rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, popyt na nowe mieszkania jest duży i stale rośnie. Deweloperzy prześcigają się w pomysłach na to jak przyciągnąć do siebie klientów, oferując bardzo ciekawe warunki zakupu. Powstają nowoczesne osiedla zlokalizowane w atrakcyjnych lokalizacjach, wyposażone w pełną infrastrukturę, dopasowane do wymagań nowoczesnych konsumentów. Nic więc dziwnego, że trend na posiadanie własnego mieszkania jest u nas tak silny i zdecydowanie dominujący.

Jeśli i Ty uważasz, że kupno mieszkania to najlepsze dla Ciebie rozwiązanie możesz poszukać interesujących Cię lokali w sieci. Wystarczy wpisać proste hasło np. sprzedaż mieszkań Zamość (lub inne miasto, które Cię interesuje) i przejrzeć propozycje od lokalnych deweloperów.

Oceń ten artykuł

Kupić czy wynajmować – co się bardziej opłaca?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz