Praca w zakładzie produkcyjnym – dlaczego jest tak atrakcyjna?

02/03/2021 Kategorie: Rynek pracy
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Zakłady należące zarówno do polskich firm, jak i do międzynarodowych koncernów pojawiają się „jak grzyby po deszczu”, a praca na produkcji to obszar, którym zainteresowanych jest coraz więcej Polaków.

praca na produkcji

Fabryki umiejscowione w danym mieście kształtują często tamtejszy rynek pracy. Ten rodzaj zatrudnienia nie jest łatwy i niesie za sobą pewne wyzwania, w tym m.in. tryb trzyzmianowy. Fizyczny charakter pracy wymaga też dobrego stanu zdrowia. Istnieje jednak cały szereg zalet, które sprawiają, że jest to ścieżka kariery, którą na pewno warto rozważyć.

Zatrudnienie w sektorze produkcyjnym można znaleźć w różnych przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem najróżniejszych produktów – od żywności, przez artykuły chemii domowej i przemysłowej, po części do samochodów czy materiały budowlane. Zakres codziennych obowiązków wykonywanych przez pracownika produkcyjnego zależy od rodzaju działalności danej fabryki – może obejmować zarówno pracę czysto fizyczną czy manualną, jak również obsługę i konserwację maszyn. Istnieje jednak kilka elementów wspólnych, które sprawiają, że jest to zajęcie wybierane przez wielu Polaków. 

Łatwość w znalezieniu zatrudnienia

Praca na produkcji wiąże się ze stosunkowo niskim progiem wejścia. Większość zakładów nie oczekuje od kandydatów bogatego doświadczenia czy wielu pozycji zawartych w przesyłanym CV. Dużo większe znaczenie mają umiejętności manualne, motywacja do pracy i nauki oraz skrupulatność przy wykonywaniu codziennych obowiązków. To sprawia, że jest to atrakcyjna opcja dla osób z wykształceniem średnim oraz tych, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. 

Duże możliwości rozwoju

Wiele przedsiębiorstw stawia na to, by pracownicy w nich zatrudnieni pozyskiwali nowe umiejętności. Za przykład może posłużyć nam koncern oponiarski Bridgestone posiadający swoje fabryki w Poznaniu i Stargardzie. Firma oferuje członkom załogi szereg szkoleń i kursów mających na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz zdobywanie praktycznego doświadczenia. Jednocześnie w zakładach tych funkcjonują jasno wytyczone ścieżki kariery, co w przejrzysty sposób obrazuje możliwości awansu i realizacji własnych ambicji zawodowych.  

Tryb zmianowy

Coś, co jednym może wydawać się wyzwaniem pracy na produkcji, a dla innych może być ogromną zaletą. Trzyzmianowy tryb pracy sprawia bowiem, że łatwiejsze staje się realizowanie obowiązków osobistych, takich jak np. załatwianie wszelkich spraw urzędowych czy zorganizowanie opieki nad dziećmi. 

Benefity

Wiele zakładów produkcyjnych, zwłaszcza tych należących do międzynarodowych koncernów, oferuje swoim pracownikom różnorodne benefity pozapłacowe. Wróćmy tu do przykładu fabryki opon Bridgestone Poznań. Osoby w niej zatrudnione mogą liczyć na zapewnienie prywatnej opieki zdrowotnej, dopłaty do transportu lub bezpłatny dojazd autobusem do pracy, dofinansowanie posiłków w zakładowej kantynie, karty sportowej i startów w zawodach sportowych wspieranych przez firmę, ubezpieczenie grupowe, PPE, zniżki na usługi telekomunikacyjne i wiele innych. 

Atrakcyjna pensja  

Istnieje jeszcze jeden – dla wielu kluczowy – aspekt pracy na produkcji. Firmy o takim charakterze zapewniają pracownikom po prostu dobre wynagrodzenie względem posiadanego wykształcenia i doświadczenia. W wielu przedsiębiorstwach otrzymywana pensja jest też zależna od stażu, co sprawia, że pracownicy zatrudnieni od dłuższego czasu w danym miejscu mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne zarobki. Oprócz podstawowej pensji często przewidziane są też różnorodne premie, a nadgodziny są płatne dodatkowo. Dzięki temu zatrudnienie w fabrykach może przynosić zarobki nieporównywalne z innymi sektorami. 

Zanim zaakceptujemy ofertę związaną z pracą na produkcji, musimy zastanowić się, czy taki typ i tryb pracy nam odpowiada. Biorąc pod uwagę to, z jak wieloma zaletami tego rodzaju zatrudnienie się wiąże, na pewno warto przemyśleć, czy nie jest to praca właśnie dla nas.

Oceń ten artykuł

Praca w zakładzie produkcyjnym – dlaczego jest tak atrakcyjna?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz