Własna firma czy etat?
Praca to ważny element w życiu większości z nas. W końcu pieniądze są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Praca na etacie ma swoje plusy i minusy, podobnie jak prowadzenie własnej firmy. Na podstawie oceny naszej obecnej sytuacji życiowej i zawodowej należy podjąć decyzję, która z opcji będzie dla nas korzystniejsza.
Jak rozkręcić własny biznes?
Stabilność finansowa i dobre zarobki to główne powody, dla których szukamy nowej pracy bądź otwieramy firmę. Będąc młodą osobą, zazwyczaj mamy do utrzymania jedynie siebie. Zatem w tym wypadku łatwo jest nam podjąć decyzję o zmianie pracy czy założeniu własnej firmy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które mają rodzinę na utrzymaniu. W tym wypadku zmiana pracy jest stresująca, zwłaszcza jeśli rezygnujemy ze stałej pensji na rzecz prowadzenia własnej firmy. W przypadku własnego biznesu nie zawsze będziemy mieć stały dochód, co dla wielu może być stresujące. Nauka zarządzania pieniędzmi w tym przypadku będzie wręcz konieczna. Prowadząc własną firmę, możemy zarobić znacznie więcej niż pracując na etacie na tym samym stanowisku. Z kolei wyższe zarobki pozwalają nam na oszczędzanie bądź inwestowanie, co z czasem zagwarantuje nam stabilność finansową.
Początki prowadzenia własnego biznesu nie są łatwe. Musimy włożyć w to sporo pracy i być kreatywnym, by zostać zauważonym przez klientów i wyróżnić się wśród konkurencji. Pomysłów na założenie własnego biznesu jest sporo. Jednym z nim może być np. prowadzenie własnej drukarni internetowej. To bardzo dochodowy biznes, ponieważ z usług drukarni mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Drukarnia oferuje szereg usług, dzięki którym możesz wypromować swoją firmę np. przy pomocy gadżetów reklamowych. Klienci uwielbiają dostawać gadżety reklamowe, takie jak np. smycze, planery, kalendarze, długopisy czy torby z logo firmy. Dzięki takim gadżetom klient czuje się wyjątkowy i wyróżniony, co pozytywnie wpływa na to, jak odbiera firmę. Z oferty drukarni mogą skorzystać również klienci indywidualni. Jeśli jesteś zainteresowany produktami drukarni ViperPrint, skorzystaj z kodu rabatowego C174929de na wizytówki (promocja 50% na wizytówki 100 szt. 350g kreda ważna do końca roku) z okazji 20. urodzin drukarni. Choć założenie własnej firmy na samym początku wydaje się bardzo trudne, to jest wiele firm, jak np. drukarnia ViperPrint, która od 20 lat utrzymuje świetną pozycję na rynku. To wszystko dzięki bardzo rozbudowanej ofercie, a także ciągłemu rozwojowi i inwestycji w nowe technologie.
Własna firma. Czy warto?
W innej sytuacji znajdują się osoby zaraz po zakończeniu szkoły, a w innej osoby starsze, które mają rodzinę na utrzymaniu. W pierwszym wypadku mamy dowolność wyboru. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że założenie firmy wiąże się ze sporym wydatkiem. Często osoby, które ukończyły szkołę, nie mają oszczędności, które mogłyby przeznaczyć na założenie własnego biznesu, dlatego też lepiej będzie zacząć od pracy na etacie. Może być to umowa o pracę, umowa zlecenie bądź umowa o dzieło. Umowa o dzieło nie jest jednak korzystna, jeśli w przyszłości planujemy wziąć kredyt na założenie własnej firmy. Kiedy odłożymy nieco pieniędzy, będziemy mogli myśleć o założeniu własnego biznesu. Pamiętajmy, że samo otwarcie firmy to duży wydatek, jednak nie są to jedyne koszty, jakie poniesiemy. Warto mieć odłożone środki na pierwszych kilka miesięcy działania firmy. Często w pierwszych miesiącach pozyskanie klientów jest dość trudne. Kiedy zaczniemy prowadzić firmę, będziemy zarabiać jedynie na pokrycie kosztów prowadzenia działalności, dlatego też warto mieć oszczędności, które przeznaczymy na codzienne wydatki.
W innej sytuacji znajdują się osoby z kilkuletnim doświadczeniem w pracy. Pracując kilka lat na podstawie umowy o pracę bądź zlecenie, możemy sobie pozwolić na wzięcie kredytu. Uzyskane w ten sposób pieniądze będziemy mogli zainwestować w otwarcie własnego biznesu. Warto także posiadać oszczędności, które przydadzą się w początkowej fazie rozwoju firmy, a także w momentach mniejszej sprzedaży.
Własna firma czy etat?