Wynajem mieszkania – czy się opłaca?
Ceny mieszkań i domów na rynkach nieruchomości z każdym dniem rosną. Wysoka inflacja nie wpływa korzystnie na nasze portfele, więc wielu Polaków rezygnuje z kupna własnego mieszkania. Dlatego rynek mieszkań na wynajem rośnie w lawinowym tempie. Od lat jest to doskonały sposób na zarabianie stałej kwoty bez naszej większej aktywności.
Ile kosztuje wynajem mieszkania?
Jesteś właścicielem, który zastanawia się, jaką kwotę najmu ustalić, by wiele zyskać. Musisz wziąć pod uwagę wiele czynników.
- Lokalizacja mieszkania – im atrakcyjniejsza dzielnica, jak np. centrum miasta, tym stawki za wynajem są wyższe. Jeśli twoje mieszkanie znajduje się w pożądanej lokalizacji, możesz zwiększyć kwotę wynajmu. Jednak, jeśli lokum znajduje się na obrzeżach czy w dzielnicach o wątpliwej reputacji, nie będziesz mógł ustalić wygórowanej ceny, by nie zniechęcić najemców. Puste mieszkanie nie przyniesie ci żadnych zysków. Także fakt, w którym mieście masz mieszkanie może wpływać na twoją ofertę. Takie miejscowości, jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, gdzie studiuje wielu młodych ludzi, dyktują wysokie ceny. Zapewne w małym miasteczku mniej zarobimy na naszym mieszkaniu.
- Blok czy kamienica – na mieszkania w zadbanych blokach największy popyt jest wśród najemców, którzy są w stanie płacić średniej wysokości koszt najmu. Jednak, jeśli zależy nam na wysokiej kwocie, warto kupić eleganckie mieszkanie w kamienicy, by zyskać majętnych lokatorów.
- Piętro – to, na którym piętrze znajduje się mieszkanie, wpływa na koszt wynajmu. Warto więc kupować mieszkania pod wynajem, które znajdują się na parterze lub mają dostęp do windy. Lokum na czwartym piętrze, bez możliwości skorzystania z windy nie będzie przynosiło takich zysków, gdyż jest na nie mniejszy popyt, więc mimowolnie musimy obniżyć naszą ofertę.
- Budowa mieszkania – więcej zyskamy, gdy nasze lokum posiada balkon, a także piwnicę. Jest to atrakcyjna oferta dla rodzin z dziećmi, a także wszystkich najemców, którzy cenią sobie przestrzeń.
- Aranżacja mieszkania – to, czy nasze mieszkanie jest umeblowane, czy jest urządzone z gustem i zadbane jest bardzo ważne dla najemców. Warto zainwestować w remont, zmianę wnętrza, by móc podnieść kwotę za wynajem tak zadbanego lokum. Nie musisz jednak decydować się na kosztowne remonty, tutaj przeczytasz o tym, jak tanio i efektownie odmienić mieszkanie na wynajem: https://finansowymagazyn.pl/w-co-wyposazyc-mieszkanie-na-wynajem/
Ile podatku za wynajem mieszkania?
Jeśli uzyskałeś dochód z tytułu umowy najmy poza działalnością gospodarczą, będziesz musiał zapłacić podatek od wynajmu mieszkania. Ważne jest, abyś uważnie czytał wszelkie ustawy i przepisy skarbowe, gdyż stawki podatku mogą ulec zmianie w kolejnym roku kalendarzowym. W 2022 r., w wyniku działania Polskiego Ładu, jedynym sposobem rozliczenia podatku z wynajmu mieszkania jest ryczałt przychodów ewidencjonowanych. Jeśli nie rozpocząłeś w tym roku wynajmu, ale go kontynuujesz, ryczałt będzie cię obowiązywał dopiero od 2023 r. Stawka ryczałtowa w 2022 roku wynosi 8,5%, jeśli roczne przychody z wynajmu nie przekroczą 100 000 zł. Jeśli jednak przychody z wynajmu wyniosły ponad 100 000 zł, wtedy zapłacisz wyższą stawkę, bo 12,5%. Pamiętaj, że w rozliczeniu uwzględnia się jedynie kwotę, którą najemca przekazał tobie w danym roku kalendarzowym.
Pamiętaj, że pewne koszty możesz odliczyć od podatku. Jeśli remontowałeś mieszkanie na wynajem, dokonywałeś napraw, kupowałeś sprzęt i meble – takie opłaty możesz odliczyć. Także prowizję dla pośrednika oraz koszty opłat administracyjnych i media. Najczęściej te ostatnie jednak nie obowiązują, ponieważ wynajmujący często rozdzielają w umowie koszty za wynajem mieszkania i te, które będą spoczywały po stronie najemcy.
Jeśli wynajmujesz mieszkanie z żoną, złóż we właściwym Urzędzie Skarbowym oświadczenie, w którym umieścisz informację, którego małżonka dochód będzie podlegał opodatkowaniu. Unikniesz tym samym dwukrotnego opłacenia podatku.
Nieuczciwi najemcy
Wynajmując mieszkanie, pamiętaj o zapisaniu w umowie odpowiednio wysokiej kaucji. Zdarza się, że z pozoru mili i spokojni lokatorzy nie dbają o mieszkanie, niszczą nasze sprzęty, a potem rezygnują z wynajmu. Dlatego kaucja powinna wynosić co najmniej 1,5-miesięcznego czynszu, byś w razie kłopotów, mógł szybko naprawić szkody.
Wynajem mieszkania może sprawić, że w łatwy i szybki sposób zyskamy stały dochód. Pamiętajmy jednak, że tylko przemyślany zakup nieruchomości, inwestycja w remonty i odpowiednio spisana umowa mogą zapewnić nam odpowiednie zyski.
Wynajem mieszkania – czy się opłaca?