Ile zarabiają nauczyciele?

18/08/2022 Kategorie: Biznes, Rynek pracy
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Od wielu miesięcy obserwujemy na rynku edukacyjnym nagły spadek zainteresowania nauczycieli podjęciem pracy w szkole. Mówi się już o gigantycznych brakach kadrowych, które doprowadzają do kuriozalnych sytuacji, w których jeden pedagog uczy kilku przedmiotów. Powodem masowych odejść ze szkolnictwa wykwalifikowanej kadry jest wiele. Sami nauczyciele główny powód upatrują w niskich zarobkach, które są nieadekwatne do obecnej sytuacji gospodarczej. Czy rzeczywiście sektor oświaty jest aż tak źle opłacany? Czy nauczyciele słusznie narzekają na swoje pensje? Na te pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Ile zarabia nauczyciel na godzinę?

Przede wszystkim warto wskazać, że nauczyciel w publicznych placówkach oświatowych nie ma ustalonej stawki godzinowej, jak ma to miejsce w wielu branżach. Wynagrodzenie pedagogów reguluje Karta Nauczyciela, a określone kwoty miesięcznego wynagrodzenia są ustalane przez rząd. Co więcej, nie wszyscy wiedzą, że wraz ze wzrostem awansu zawodowego, rosną również pensje nauczycieli. Poniżej przedstawiamy stawki obowiązujące od 01 września 2022:

  • nauczyciel początkujący – 3424 brutto

  • nauczyciel mianowany – 3597 brutto

  • nauczyciel dyplomowany – 4224 brutto

Są to stawki za 40-godzinną pracę tygodniową nauczyciela, jednak warto podkreślić, że obowiązkowy wymiar godzin (mówiąc kolokwialnie, „przy tablicy” wynosi 18 godzin). Ministerstwo planuje zwiększenie pensum o cztery dodatkowe godziny, ale jest to kwestia jeszcze nierozstrzygnięta ze względu na protesty środowisk nauczycielskich. Nie zapominajmy, że do miesięcznego wynagrodzenia dochodzą różne dodatkowe wpływy, jak np. dodatek za wysługę lat, dodatek wiejski czy 13. pensja.

Czy jest to godziwe wynagrodzenie? Większość nauczycieli uważa, że nie jest ono adekwatne do poziomu ich wykształcenia, umiejętności i rzeczywistej pracy pedagogów. Argumentują to następująco: do czasu pracy nie wlicza się zazwyczaj wycieczek, także tych kilkudniowych, rad pedagogicznych, spotkań z rodzicami, sprawdzania prac po godzinach. A wiadomo, czas to pieniądz. Dlatego wielu z nich pracuje na dwóch czy trzech etatach, udziela korepetycji, współpracują z wydawnictwami i portalami, tworząc materiały edukacyjne na takie strony jak np.: https://www.zadania.pl/. Dopiero wtedy są w stanie osiągnąć pensję wynoszącą netto więcej niż 4000 zł.

Na jeszcze trudniejsze warunki pracy uskarżają się nauczyciele przedszkoli. Jak wygląda ich wynagrodzenie? Mediana zarobków w publicznych przedszkolach wynosi 3500 zł. Zazwyczaj pensum dzieli się na: 25 h dla młodszych dzieci i 22 h dla pięcio – i sześciolatków.

Wysoka inflacja dotyka także nauczycieli, którzy postanawiają poszukać swego miejsca w placówkach prywatnych, zakładają własną działalność lub zmieniają branżę i budują swoją karierę w innym miejscu.

Ile zarabia nauczyciel w szkole prywatnej?

Stawki w szkołach prywatnych nie są już tak spetryfikowane, jak te w sektorze publicznym. Dlatego niezwykle trudno określić, ile zarabia nauczyciel w prywatnej instytucji. Jest to uzależnione od jego umiejętności, specyfiki szkoły, a także miasta, w którym dana szkoła się znajduje. Na przykład w Koszalinie nauczyciel początkujący zazwyczaj nie otrzyma większej podstawy niż jego kolega w szkole publicznej, gdyż prywatny sektor w takich miastach nie jest na tyle rozwinięty, by przynosić znaczące zyski. Z kolei w dużych aglomeracjach, jak Wrocław czy Warszawa, nauczyciel zatrudniony w prywatnej szkole może liczyć na atrakcyjne stawki. Dotyczy to również nauczycieli przedszkola, którzy w prywatnych placówkach mogą otrzymać nawet na 2000 zł więcej niż w samorządowej instytucji. Należy jednak podkreślić, że w prywatnych szkołach nie obowiązuje Karta Nauczyciela i związane z nią przywileje. Często nauczyciel nie otrzyma tam 13. pensji, a wakacje nie będą okresem płatnym. Nie jest to oczywiście regułą, ale warto mieć to na uwadze, planując pracę w prywatnej szkole.

Jak widzimy, w porównaniu do innych branż, sektor edukacyjny wciąż nie przynosi u podstaw wielkich profitów. Czas pracy nauczyciela często pozwala jednak na dodatkową aktywność zarobkową, np. praca podczas kolonii wakacyjnych. To, ile zarabiają nauczyciele, jest uzależnione od naprawdę wielu czynników. Jedno jest pewne – w dzisiejszym czasie sektor edukacji stawia na najnowsze metody i innowacje technologiczne, więc warto już dziś pomyśleć o przyszłości i zadbać o właściwe szkolenia, które z czasem mogą przynieść nam duże profity finansowe.

Oceń ten artykuł

Ile zarabiają nauczyciele?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz